0-5 Yaş Çocuk Psikolojisi

0 369

0-5 Yaş Çocuk Psikolojisi

0-1 Yaş Dönemi

Çocuğun doğumundan başlayıp emeklemesine , hatta yürümesine kadar geçen bir yıllık süreye “bebeklik” denir. Çocuğun bu ilk yılı hayatının en önemli dönemidir. Bu yıl içerisinde tüm hayatını etkileyecek herşeyi öğrenir. Kısıtlı olan hareket becerisiyle hayata tutunmaya çalışır, öğrenme hızı ve becerisi yapabilme becerisinden çok daha hızla gelişir. Sosyal becerileri şimdilik ağlamaktan ibarettir. İhtiyaçlarını ağlama yoluyla ifade eder. Özellikle anneye ciddi bağlılık gösterir. Bir eşya, oyuncak, battaniye gibi nesnelere bağlanma davranışı da gösterebilir. “Geçiş nesnesi” olarak adlandırılan bu nesne onlara kendilerini güvende olma hissini verir. İlk aylarda anneden farklı olduğunun ayrımını yapamazken ilerleyen aylarda farklı olduğunun ayrımının farkında varmaya başlar.

2 Yaş Dönemi

Bu dönemin en zorlayıcı kısmı çocuğun istekleri ve girişimleri konusunda ısrarcı olmasıdır. Bu yüzden 2 yaş sendromu olarak da adlandırılır. Duygusal ve sosyal gelişim yönünden hızla yol alır. Oyun oynamak, parklara gitmek onun ilk sosyalleşme adımlarıdır. Bu yaş birde  özgüvenin de temellerinin atıldığı dönemdir. Etrafının sürekli “hayır” sözü ile çevrilmesi, her hareketinin kısıtlanması yeterli özgüvenin oluşmasını engeller. Bu nedenle serbestçe hareket edebileceği güvenli ortam sunulmalıdır.

2.yılın sonunda yaşamsal becerileri oldukça gelişmiştir. Çocuklar bu dönemde taklit yoluyla öğrendiklerinden rol model olan ebeveynlerin iletişim biçimlerine dikkat etmesi, çocukla inatlaşmaması, aşırı hoşgörülü olmaması, deneyimleme fırsatlarının verilmesi gelişimi ve bireyselleşmesi için önemlidir. Kısacası ebeveyn tutumlarına göre süresi belirlenen bir süreçtir. Ancak bu yardım çocuktan çok ebeveyn davranış ve tutumlarının gözden geçirilmesine yöneliktir.

Merakın giderek arttığı dönemler ise;

3 Yaş Dönemi

Çocuk, egosunu, yani benliğini bu dönemde keşfeder. Bu keşif  iyi olamaz, başarılı atlatılamazsa, toplumun egoist dediği, bencil bir kişilik ortaya çıkabilir. Sosyal gelişimin hızlı olduğu bir dönemdir. Hayali oyunlar oynar. Hızlı duygu değişiklikleri yaşarlar. Örneğin bebeğini severken bir anda ona vurmaya başlayabilir. Zaman zaman bebeksi davranışlar gösterebilir. Ancak bunları pekiştirilmemesi önemlidir. Ağlayarak bir şey yaptırmak ve tutturmak yine bu dönemde görülmeye başlanır. Bu yaş dönemindeki çocukların bir diğer özelliği de dedektif olmalarıdır. Çünkü çok meraklıdırlar ve sürekli aynı soruları tekrar tekrar sorarlar. Neden, niçin, o kim…..

4 Yaş Dönemi

Çocuğun hayal dünyasına kendini kaptırdığı dönemdir. Hayal kurmayı ve ilgi çekmeye yönelik tutumlar sergilemeyi çok severler. Özgüvenin geliştiği bu dönemde , başkalarının yanında istenmeyen hareket ve davranışlar sergileyebilir.Bu dönemde çocuklar bağımsız olmayı, sorumluluk almayı ve onaylanmayı severler. Yaşlarına uygun şekilde bu duygu ve tutumlarının pekiştirilmesi önemlidir. Merakları halen devam etmektedir ancak soru şekilleri değişiklik göstermiştir ve çoğunlukla “neden?” diye sorar.

Okula başlamanın uygun olup olmadığının tartışıldığı dönemdir 4 yaş. Unutulmamalıdır ki çocuklar kardeş dahi olsalar farklı bireylerdir ve farklı oranlarda olgunlaşırlar. Teknik olarak yaşça yeterli olması, çocuğun duygusal, sosyal veya fiziksel olarak hazır olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle seçilen anaokulunun ve yaş grubunun çocuğa uygun olması önemlidir.

5 Yaş Dönemi

Bu dönemde inatçılığı azalmış ancak durmaksızın sorular sorar. Kelimelerin anlamları, nasıl dünyaya geldiği gibi şeyleri merak ederler. Bu sorular geçiştirilmemeli, yaşına uygun açıklamalarla soruları cevaplanmalıdır. Gerçek ve hayal arasındaki farkı ayırt ederler. Kurallara daha fazla uyumludurlar. Dış çevreye daha fazla ilgi duyarlar. Çocuğa zaman ayırıp olumlu ilişkiler kurulmalıdır. Sosyalleşme ihtiyacından dolayı akranlarıyla zaman geçirmesine fırsatlar verilmelidir. Duygu ve düşüncelerini ifade edebilirler. Bunun için ifade fırsatı verilmeli, yanlış ve doğrular üzerine konuşulmalıdır

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.