2018 Yılının En Çok Okunan Çocuk Kitapları

0 379

EYVAH KALBİM KIRILDI – ELİF YEMENİCİ

Elif Yemencinin yazıp resimlediği kitap, Kalben’in dondurmasının yere düşmesiyle başlıyor. Kalbi kırılan Kalben, onu tamir etmenin yollarını arıyor. En sonunda kalbi iyileşiyor Kalben’in. Bu kalbini düzelten şey de ne acaba? Gölgeler ve ışık oyunları ile hikaye çok akıcı.

BAY KURT NASIL VEJETERYAN OLDU? – CLAİRE FREEDMAN

Bay kurt aslında Tavşan yakalama rehberi yazmak istiyor. Tavşanın evinin önünden geçiyormuş gibi yapmak, ona tuzak kurup kendisi düşmek, dişi tavşan kılığına girip tavşanı kendisine aşık etmek, bir kutuya saklanıp kendisini tavşana postalamak gibi hepsi denenmiş tariflerde aksilik çıkınca bizim kurt sebze çorbası içmek zorunda kalıyor! Ama bir dakika sebze çorbası da gayet lezzetli. Çocuklar, sakar kurtla neşeli tavşanın hikayesine ayrı, çizimlerine ayrı bayılacak!

 

FISILTI- KVA ÇOCUK

Öyküleri çok seven küçük bir kız çocuğuna, öğretmeni sihirli bir kitabı bir geceliğine veriyor. Çocuk eve yürürken kitaptaki sözcükler tek tek dökülüyor. Kitabı açıpta sözcükleri bulamayınca bir fısıltı ona öyküleri kendisinin hayal edebileceğini anlatıyor ve kitap başlıyor. Hayal gücünü çocukluğunda unutan yetişkinler için de çocuklarıyla beraber yeniden hayaller alemine dalmanın,bu dünyada Nasıl ilerleyeceğini bilemeyip rehberinden destek almanın mutluluğunu ve şaşkınlığını yaşatıyor.

CANIM AĞACIM-CAN ÇOCUK

Her çocuk farklıdır. Kimisi arkadaşlarıyla oynamayı tercih eder, kimisi yanlız olmayı sever. İşte yanlız başına olmaktan keyif alan bir çocuğun en sevdiği şey ile arkadaşlığı başlıyor kitap: Ağaç! Adı Bertolt Ağacı. Ağacıyla özel bir bağ kuran çocuk, ilkbahar gelip onun yapraklanmadığını görünce anlıyor ki ağacı ölmüş! Peki bir ağaç ölünce ne yaparsınız? Çocuğun aklına harika bir fikir geliyor! Sürprizli sonuyla arkadaşlığın sınırsız sevgisini gözler önüne seren Canım Ağacım, tekrar tekrar açıp okumak isteyeceğiniz bir kitap.

SELAM! BENİM ADIM HAYIR!-FİNAL KÜLTÜR SANAT YAYINLARI

Hayır bir köpek adı olabilir mi? Etrafı dağıtmak, heryeri kirletmek konusunda usta bir ev köpeği,ona sürekli hayır dendiği için adının hayır olduğunu zannediyor. Üstelik yaptığı herşeyi ev halkının iyiliği için yapıyor, herkes onu çok seviyor. Ne de olsa yemekleri henüz kimse yemeden tadına bakıyor ve uyumadan önce herkesin yatağını ısıtıyor! Çocuklarla hayır ve evet üzerine konuşmak, konuşurken de bol bol kıkırdamak için bu kitabı mutlaka okumalısınız.

 

KAKA HAKKINDA BİLDİĞİM HERŞEY-TEKİR KİTAP

Kaka, Hakkı’nda konuşmak pek sevimli bulunmayan nadir şeylerden biri. Ama tüm insanlar ve hayvanlar kaka yapıyor. Bu kitapta hayvanların kakaları ve insanların nasıl kaka yaptığı üzerine. Çocuklara tuvalet eğitimi verildiği sırada ya da öncesinde alıştırma sürecine katkı sağlamak için çok iyi bir başlangıç.

DÜNYANIN EN YÜKSEK KİTAP DAĞI-GÜNIŞIĞI KİTAPLIĞI

İşte karşınızda. Lucas adında her an uçmayı düşleyen bir çocuk var. Lucas, uçmak için aklına gelen her yolu deniyor. Doğumgününde annesi “Uçmanın başka yolları da var” diyerek eline bir kitap verince macera başlıyor. Bir kitap, bir kitap, bir kitap daha okuyan Lucas, kitapları üst üste koyarak bulutların üzerine kadar çıkıyor!

DEĞİRMENLER VADİSİ-ABM YAYINLARI

Değirmenler vadisinde sıradan bir hayat yaşarken makineler gelmiş ve herşeyi mükemmel yapmaya başlamışlar. Böylece insanların her istediği tek tuşla oluyormuş. Her istenen en mükemmel şekilde makineler tarafından yapılınca ne mi olmuş? Kimsenin gözü makinelerden başka birşey görmez olmuş, insanlar hayal kurmaz olmuş, değirmenler durmuş. Ama değirmenler vadisinin derinlerinde o köyün terzisi Anna henüz hayallerinden vazgeçmemiş. Bu vadi yeniden hayaller kurmanızı sağlayacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.