Adet Öncesi Pembe Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

0 3.495

Adet Öncesi Pembe Akıntı (Pembe Lekelenme)

Adet öncesi ortaya çıkan pembe akıntı adet ile karıştırılmaması gereken bir akıntıdır. Pembe akıntı hamilelik belirtisi olabilmektedir. Yumurtlama dönemine denk gelen cinsel ilişkinin olması durumunda beklenen adet tarihinde görülen pembe akıntı adet kanı olmayabilir.

Pembe Akıntı Neden Olur?

Pembe akıntı, implantasyon (yerleşmekanaması olabilmektedir. Gebelik bekleyen kişinin adet olması gerektiği tarihte pembe akıntı görmesi adet olduğu ve gebelik gerçekleşmediği anlamına gelmez. Çünkü sperm hücresiyle döllenmiş olan yumurta hücresi rahim duvarına yerleşirken ufak bir kanamaya neden olabilmektedir. Bu kanama bazen pembe akıntı şeklinde bazen de adet kanı gibi görülebilir. Ancak adet kanından en büyük farkı çok kısa sürmesidir. En fazla 2 – 3 gün süren implantasyon kanaması az miktarda kendini gösterir. Bu implantasyon kanaması her gebelikte görülmeyebilir. Görülmesi de görülmemesi de normal olarak karşılanmaktadır.

İmplantasyon kanaması belirgin bir gebelik belirtisidir. Ancak bu kanamanın adet tarihine denk geldiği tarihte görülmesi kişinin adet olduğunu zannetmesine neden olur. Eğer kanama en fazla 3 gün ve az miktarda ortaya çıkarsa ya da pembe ve kahverengi renklerde akıntı şeklinde görülürse eczaneden gebelik testi alarak test yapmak uygun olacaktır.

Yetişkin bir kadının vajinal salgıları birçok konu hakkında bilgi sahibi olmaya yardımcı olur. Salgıların rengi, miktarı, dokusu ve kokusu gibi özellikler kişide anormal bir durum olup olmadığı ortaya koyar. Vajinal salgılar hamilelik belirtisi olarak da değerlendirilmektedir. Döllenen yumurtanın rahim içerisinde ilerlemesi sonucunda vajinal salgılarda birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Bu dönemde vajinal salgıların miktarı artabilir ve pembe akıntı şeklinde görülebilir. Bu dönemde östrojen hormonu değerleri artış gösterdiğinden salgı miktarlarında da artış olabilmektedir. Ayrıca yumurtlama dönemi içerisinde de vajinal salgılar artmaktadır. Yumurta akı kıvamında olan ve şeffaf olan bu salgılar yumurtlamanın olduğu ya da olacağı anlamına gelmektedir. Gebelik düşünen bir kadının bu salgıları göz önünde bulundurarak hareket etmesi oldukça önemlidir.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

İmplantasyon kanaması hamilelik belirtilerinin başında gelir. Ancak az önce de bahsettiğimiz gibi bu kanama çoğu zaman adet kanamasıyla aynı tarihe denk geldiği için adet kanı zannedilmektedir. Bu durumda diğer gebelik belirtileri de hesaba katılarak hareket etmek doğru olacaktır. Gebelik belirtileri ise aşağıda sıralandığı gibidir.

 • Adet gecikmesi
 • Mide bulantısı ve buna bağlı olarak kusma
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Göğüslerde dolgunluk ve şişme
 • Göğüs uçlarının koyu renk alması
 • Dalgınlık ve yorgunluk
 • Sürekli uyku halinde olmak
 • Baş dönmesi
 • Sık sık idrar yapma isteği
 • Kabızlık
 • Yumurtalık bölgesinde ağrı hissedilmesi

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.