Adetten Önce Hamile Kalınır Mı?

0 30.780

Adetten 1-2-3-4-5 Gün Önce Hamile Kalınabilir mi?

Bebek sahibi olmak isteyen annelerin aklına en çok gelen soru : “Acaba adetten kaç gün önce hamile kalabilirim?” sorusudur. Ancak bu sorunun cevabını bilmek için önce adet kanamasının ne olduğunu bilmek gerekir.

Adet kanamasının oluşumu, kadının rahim içindeki dokunun kanayarak dökülmesiyle meydana gelir. Dokunun özelliği, gebelik esnasında bebeğin beslenmesini sağlayan ve uygun ortamı oluşturan özel bir yapıdır. Eğer gebeliğin gerçekleşmediği düşünülürse, bu doku bir sonraki yumurtlama için kendini hazırlamaya başlar ve kanayarak dökülür, yerine tekrar yeni bir doku meydana gelir. Her ay sağlıklı bir kadında bu döngü devam etmektedir.

Bu durumda bebek düşünen kadının yumurtlama zamanını iyi bilmesi gerekir. Kadının yumurtlama zamanını bilmesi , hamile kalmasını da kolaylaştıracaktır.

Bir kadının, yumurtlama (ovülasyon) döneminde hamile kalma şansı çok yüksek olup, aynı zamanda istenmeyen bir gebelik için de oldukça risklidir.

Bu sebepten dolayı hamilelik düşünmeyen bir kadının da bu dönemleri iyi bilmesi ve riske girecek durumlardan uzak durması gerekir.

Düzenli adet dönemine bağlı olarak, vücuttaki bazı fiziksel değişiklikler izlenir ve yumurtlama günü hesaplanır. Tabii yumurtlama zamanın her kadına göre değişmektedir. Yumurtlama, düzenli adet gören bir bayanın adet kanamasının başladığı tarihten 14 gün önce oluşur. Adet döngüsü, 28 gün olan kadınlarda yumurtama (ovülasyon) 14. gün olarak kabul edilir. Ancak adet döngüsü 35 gün olan bayanlarda, yumurtlama 21. günde gerçekleşmektedir. Bu dönemdeki en belirgin fiziksel değişikliklerden bazıları; vajinal akıntıların artması, göğüslerin hassaslaşması, karın ve kasıklarda ağrı olması ve vücut sıvısının artması gibi durumlar gözlemlenmektedir. Vücuttaki bu değişikliklerin fark edilmesi, yumurtlama zamanını kesin anlayabilmek açısından önemlidir.

 

Adete Birkaç Gün Kala Hamile Kalınabilir Mi? Adetten Kaç Gün Önce Hamile Kalınır?

Sağlıklı bir kadının, normal bir adet dönemi 3 ile 6 gün arasında değişiklik göstermektedir. Kadınlar bazen, adet kanamasının en az olduğu dönemlerde cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen, korunmasız bir ilişkide, adet dönemi içinde olsa bile gebelik riski artmaktadır.

Bunun nedeni ise, kadınların yumurtlama zamanlarının değişken olmasından kaynaklanmaktadır. Vajinada her görülen kanama adet kanaması olmayabilir, bu da kadınlar tarafından adet kanaması olarak düşünülebilir. Adet olduğunu düşünerek, yumurtlama hesaplamasının yapılması beklenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu kanamaya bağlı olarak, düzensiz oluşan yumurtlamalar, adet dönemi bitmeden veya hemen adet dönemi arkasından gerçekleşebilir. Bu da hamile kalmak isteyenler için, gebelik riskini artırır, ancak istemeyenler için de önlem alınması gereken bir durumu oluşturur.

Bu durumda hamilelik, kadınların yumurtlama zamanına bağlı gerçekleşmekte olduğundan, adetten 1-2 gün ve daha öncesi için hamile kalınması mümkün olmamaktadır. Çünkü, adetten birkaç gün öncesinde yumurtlama olması, kadınların yumurtlama döngüsüne göre olası bir durum değildir. Bu yüzden genellikle çocuk düşünmeyen çiftler, yumurtlama zamanının adetten önce veya hemen sonrasında oluşmayacağını düşünerek, korunmasız cinsel ilişkiye girmektedirler, ancak bu durum istenmeyen bir gebelikle de sonuçlanabilmektedir. Bu durum nadir olsa da, adet döngüsünün hiçbir günü tamamen gebelikten korunmanın göstergesi değildir. Yani korunmasız bir cinsel ilişkide, her durumda hamile kalma riski söz konusudur.

Ayrıca, adet kanamasının yoğun olduğu zamanlarda da hamile kalınmadığı düşünülmekte ama eşlerin sağlığı açısından bu dönemde ilişkiye girmek hiç uygun değildir. Eşler arasında, özellikle kadınlar açısından ciddi sağlık sorunlarına, enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Kısacası, gebelik düşünmeyenler için, yumurtlama günü metodu, ilişki sırasında kendini geri çekme ve adetliyken ilişkiye girme gibi yöntemler tercih edilmemelidir. Buna karşı bir ihtimal de olsa, sağlıklı bir kadının korunmasız her ilişki sonrasında, hamile kalma durumu bulunmaktadır.

Bu yazımızda Adetten bir hafta önce hamile kalınır mı, adetten önce hamine kalınır mı, hamilelik dönemi gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.