Anne Sütünün Önemi

0 287

Anne Sütünün Bebek Sağlığına Katkısı

Bebeklerin anne ile arasındaki güçlü bağ anne karnındayken kurulur. 9 aylık süreçte bu bağ günden güne buyur ve bebeğin hayata gelmesiyle birlikte özel bağa anne sütü eklenir.

Şüphesiz ki  anne sütü, bebek içen en sağlıklı ve güçlü besin kaynağıdır.. Annenin ilk gelen sütü bebeğin ilk asisi olarak bilinir ve bebeğin ihtiyacı olan tüm besinleri içermektedir.

Anne sütü bebeğin organlarının ve sistemlerinin gelişmesini sağlayan, bebeğin büyüme faktörlerini içerdiğinden bebeğin büyümesini ve gelişmesini hızlandırıcı etki sağlar. Her annenin sütü kendi bebeğine uygun özellikte olur. Anne sütünün besin içeriği bebeğin kaç günlük olduğuna göre, günün hangi saatlerinde emzirildiğine göre, hatta bir emzirmenin başından sonuna doğru yeniden ayarlanır.

Anne sütü gereken tüm koruyucu değerleri kendi içerisinde barındırır. Bu yüzden anne sütü ile beslenen bebekler hastalıklara karşı daha dirençli olur. Diş ve çene yapısı daha sağlam olur. İshal, solunum yolu ve diğer hastalıklar görülse bile daha hafif bir şekilde atlatır.

Anne sütü, yeni doğum yapan annelerin  ruhsal ve fiziksel gelişimi için de çok önemlidir. Annenin emzirirken salgıladığı oksitsin hormonunun mutluluk salgıladığı bilinmektedir. Bu salgılanan hormon sayesinde anne bebeği için her zaman en kaliteli sütü üretir. Aynı zamanda annenin doğum öncesi haline dönmesini kolay olur, hem rahim toparlanması gerçekleşir, hem de alınan kiloların verilmesini kolaylaştırma açısından önem arz eder.

Anne sütü bazen bebeğin emdiği orandan daha fasla gelebilir. Anneler bu sütü sağarak başka bir oyun için süt saklama poşetlerinde veya süt saklama kaplarında saklamalıdır.

Anne sütü oda sıcaklığında 3 saat kadar, buzdolabında ise 3 gün kadar 2-8 derece arasında saklanır. Buzdolabının buzluğunda anne sütü saklanması 3 ay kadar -20 derece altında, derin dondurucuda ise anne sütü 6 ay -70 derece saklanabilir. Dondurulan süt poşetleri, oda sıcaklığında bekletilerek buzu açılır. Buzu çözülen anne sütü, sıcak su dolu bir kabın içinde bekletilerek ısıtılır. Süt kesinlikle kaynatılmaz. Sütün protein yapısının bozulmaması açısından asla tekrar dondurulmamalıdır.

Anne sütünün faydaları

*Bebeğin ruh ve vücut sağlığı için en uygun besindir.

* Her zaman en sağlıklı olandır ve mükemmel bir besin içeriğine sahiptir.

* Sindirilmesi en kolay besindir

* Her annenin sütü bebeğine özeldir

* Gaz sancıları en aza indirilir.

* Emzirme anne ile bebeği arasında fiziksel bir yakınlık da sağlayacak uzun yıllar sürecek psikolojik bağa zemin hazırlar.

* Anne sütü ile beslenen bebeklerde kansızlık daha az olur.

* Bebeğin asri şişmanlama riski az olur.

* Anne sütü alan bebeklerde pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.

* Bebeğin zihinsel ve zekâ gelişimine katkısı olur.

*Aşırı şişmanlama (obesite) riski daha azdır.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.