Anne ve Babalara Çocuk Yetiştirmede 20 Altın Kural

0 224

♥ Çocuk yetiştirmenin birinci adımı , çocuğun şefkatli-karakterli, anne-babasıyla huzurlu bir ortamda büyütülmesidir.

♥Anne babanın çoğu kendi parçası olarak görüp onun hayatı hakkında herşeyi bilmeye çalışması doğaldır ancak çocuğun da özeline saygı duyulmalı ve kendini özgür hissetmesine fırsat tanınmalı.

♥Çocuğun mutluluğu,ebeveynin mutluluğunun önüne geçmemeli. Ancak ikisi arasında sağlıklı bir denge kurulmalıdır.

♥Ebeveyn, çocuğunu bütün güçlüklerden korumak yerine, ona sorumluluk duygusunu ve güçlükleri birlikte aşmayı öğretmelidir.

♥Ailenin yükünü ebeveynin tek başına taşıması yerine, anne-baba ve çocuğun da içinde olduğu bir takım oluşturup sorumluluklar ve hayat paylaşılmalıdır.

♥Anne-baba, çocuğunu yorucu,zor işlerden korumak yerine çocuğunu hayata hazırlamak görevini üstlenmeli.

♥Anne-babalar, çocuklarının sorunlarını dinlemeli, çözümünü çocukla birlikte aramalı

♥Anne-baba çocuklarının, koydukları kurallara itaat etmesini beklemeli, ancak onların da kurallara itiraz hakkının olduğunu unutmamalıdırlar. En etkili emirin de seçenek sunmak olduğu bilinmelidir.

♥Anne-babalar, çocukların sözlerini yetişkin insan gibi dinlemeli, ancak onlardan büyük insan gibi davranmalarını beklememelidir.

♥Disiplin ve nasihatin yumuşak ve devamlı olması halinde etkili olduğu nasihatte örnek olmanın da önemi unutulmamalıdır.

♥Çocukların arkadaşları ve sosyal hayatı yakından takip edilmeli ancak fazla müdahale edilmemelidir.

♥Ebeveynin, çocuğunu hayat köprüsünden geçirmekten ziyade o köprüden nasıl geçeceğini öğrenmesi gerektiğini bilmeli.

♥Bir anne çocukları ile ilgilenirken kendini evde hapsolmuş ve tutuklanmış hissedebilir. Bu doğal. Ancak ebeveynin sıradan olaylardan zevk almayı başaran kişilerin özgürlük-sorumluluk dengesini kurabilenlerin mutlu olabildiğini unutmamalı.

♥Ebeveyn anne,baba,eş,iş adamı rolünün hepsini kendi şartlarında yaşamalı. Farklı rollerini farklı alanlarda yaşamalı.

♥Anne babanın çocuğunun gizli düşüncelerini bilmek gibi bir görevi yok. Çocuğa özerk alan bırakıp onun kendi gemisinin kaptanı olmasına fırsat verilmeli.

♥Anne-baba çocuğuna zaman zaman kızıp sinirlenebilir ancak önemli olan sonrasında öz eleştiri yapabilmeli ve haksız olduğu durumlarda çocuğundan özür dileyebilmelidir.

♥Çocuğun ani soruları cevaplayamayacak kadar meşgul olunsa da ondan sonra zaman ayırılmalı ve hak ettiği ilgi gösterilmelidir.

♥Çocuğun eğitiminde sevgi,ilgi,saygı,sabır ve güven kelimelerin sihirli kelimeler olduğu unutulmamalı. Çocuğunuzun ne düşündüğünü önemsediğinizi hissettirmek ve kendisini ifade etmesinde cesaretlendirmekle sihirli kelimeleri harekete geçirdiği bilinmeli.

♥Sabır amaca yönelik olmalıdır, her istediği yapılan çocuk bencil her şeyine “hayır” denilen çocuğun da inatçı olduğu unutulmamalıdır.

♥En önemlisi de çocuğa insani değerlerin ve empatinin öğretilmesi. İdeal insanın dünyayı değiştirmeye kendisinden başladığı bilinmeli.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.