Ayakta Doğum Nedir?

0 528

Tüm kadınlar doğum sırasında güvende olmak isterler. Güvenli ve tatmin edici doğum deneyimi, doğum yapan kadının yaşadığı stres düzeyine bağlı olarak değişir.

Doğal doğuma hazırlık rahat ortamda,karın ve pelvik taban kaslarını gevşetmek için yapılacak jimnastik egzersizleri ile başlar. Doğum esnasında annenin ve bebeğin sağlığı için doğum yöntemini yapabileceğiniz ekibinin bilinçli olması gerekir.

Ayakta doğumda anne dikey pozisyonda durur. Annenin bu pozisyonda durması yerçekimi ile birlikte annenin daha rahat ıkınmasına neden olur ve kasıklarına daha şiddetli baskı yapabildiğinden bebek kendini daha rahat aşağı bırakabilir. Bebek ana rahminden çıkmaya başladığında doktor bebeği aşağıdan yakalar ve bebeğin çıkmasını kolaylaştırır.

Ayakta doğumun annelere faydaları nelerdir?

*Bebeğin olduğu kadar annenin sağlığının da doğumun sürecinde önemli bir rolu vardır. Kendini güvende ve huzurlu hisseden anne rahat bir doğum yapar.

*Doğal doğuma hazırlık rahat bir ortamda, karın ve pelvik taban kaslarını gevşetmek için yapılacak jimnastik egzersizleri ile başlar.

*Multirac doğum eylemi süresince değişken duruş pozisyonlarının uygunluğu, kasılmalar sırasında hissedilen sancıyı azaltır ve rahatlama başlar.

“Ayakta doğumda anne dikey pozisyonda durur. Annenin bu pozisyonda durması yerçekimi ile birlikte annenin daha rahat ıkınmasına neden olur ve kasıklarına daha şiddetli baskı yapabildiğinden bebek kendini daha rahat aşağı bırakabilir. Bebek ana rahminden çıkmaya başladığında doktor bebeği aşağıdan yakalar ve bebeğin çıkmasını kolaylaştırır.”

Ayakta doğumun faydalarından bahsetmek gerekirse;

*Akciğer hacmini %20 oranında arttırarak anne adayının doğum sırasında Solunumunu iyileştirir.

*Doğum eylemi sırasında anne ve bebek arasında kan alışverişi ile ilgili sorunlar azalır.

*Plasentadan kan akışı artar ve yüksek Apgar skorları elde edilir.

*Rahim kasılmaları daha yoğun,düzenli ve sıktır. Duruş pozisyonları değişimi ile hissedilen sancı ile baş edilebilir.

*Anne adayı beden üzerindeki kontrolü ele alarak doğum sürecine daha etkin şekilde katılır ve daha efektif ıkınır.

*Leğen kemiği ön-arka çapını yaklaşık 1.5 cm arttırarak doğum kanalını bebeğin başını aşağı inişini kolaylaştıracak şekilde esnektir.

*Doğum esnasında daha az sancı ve stres yaşanır.

*Kasların kontrollü kasılıp gevşetilmesini kolaylaştıran dik duruş, gereksiz efor ve aşırı yorgunluğu engeller.

*Eğer sağlığınız elverişli ve doktor onaylıysanız sizde ayakta doğum yapabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.