Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belli Olur?

0 476

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belli Olur?

Gebelikte anne karnında olan bebeğin cinsiyeti yumurta ve sperm hücresinin döllenmesi sırasında oluşmaktadır. Bebeğin cinsiyetini belirleyen etkenler kromozomlardır. İnsanda olan 46 kromozomun iki âdeti cinsiyet kromozomudur. Bu erkeklerde XY, kadınlarda ise XX olarak belirtilmektedir. Yani Y kromozomu erkeklik genlerini, X kromozomu da kadınlık genlerini taşır.

Bebeğin Cinsiyeti Anne Karnında Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin cinsiyeti anne ve babadan gelen X ve Y kromozomları sayesinde belli olur. Genellikle annelerdeki kromozom X , babalardaki kromozom Y olur.

Annelerde hep X kromozomu, babalarda X ya da Y kromozomuyla birleşerek, bebeğin cinsiyetini belli eder. Eğer kadındaki X kromozomu erkekte olan X kromozomu içeren sperm ile birleşince doğacak olan bebek kız olur. Eğer birleşme erkekteki Y kromozomu içeren spermle olursa, bu durumda doğacak bebek erkek olur. Buna göre doğacak olan bebeğin cinsiyeti erkekten gelen kromozoma bağlıdır. Bu yüzden bebeğin cinsiyeti döllenme zamanında erkek spermi tarafından belirlenmektedir.

 

Bebeğin Cinsiyeti Anne Karnında Ultrasonda Ne Zaman Belli Olur?

Ebeveynler gebelik oluştuğunda , bebeğin cinsiyetini öğrenmek için sabırsızlanırlar. Her ne kadar bebeğin cinsiyeti döllenme ile birilikte oluşsa da , bunun ultrasonda belirlenmesi en doğru yöntem olur. Bunun öğrenilmesi için ise gebeliğin 14. Ve 16. Haftalarının beklenmesi gerekebilir.

Bebeğin cinsiyetinin saptanması 12. ve 14 haftalar arasında mümkün olabilir. Ancak bu bazı durumlarda geçerlidir. Genellikle uygulamada 14. ve 16. Haftalarda doktor ultrason tetkikinde bebeğin cinsiyetini belirleyebilir. Bunlara rağmen anne karnındaki bebekte cinsiyet tespitinin yapılması için en uygun kabul edilen dönem 16. ve 20. haftalar arasıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.