Bebeklerde Diş Çıkarma

0 314

Bebeğin Diş Çıkarması

Bebeğin süt dişleri, henüz doğmamışken oluşur ve bebeğiniz yaklaşık 6 aylıkken 20 bebek dişinden ilkini çıkarır. Dişler, diş etlerinin altında, beyaz bir tümsek olarak gözükür, daha sonra damağı patlatarak çıkarlar. Ortalama olarak ilk diş 6 ve 7. aylarda belirir. Ancak bazen ilk diş 3. ayda belirirken bazen de 12. ay hatta sonrasına sarkabilir. İlk olarak santral kesici dişler sonra lateral kesici, kanin(köpek diş) ,birinci azı ve ikinci azı son süt dişi olarak çıkar.

Bebeğinizin diş çıkaracağının belirtileri; ağız çevresini ve çenesini tahriş edecek kadar çok salya akıtması, ishal, öksürük, iştahsızlık, kulak çekme, uykusuzluk, hafif ateş ve sert bir şeyler çiğneme ve ısırma isteğidir.

Bebeğiniz diş çıkarırken ona yardımcı olabilirsiniz. Küçük parmağınızla diş etlerine masaj yapabilir, buzdolabında soğutulan diş kaşıyıcılarından faydalanabilirsiniz.

Doktorunuza danışarak diş çıkarma ilacı ya da jeli de kullanabilirsiniz. Diş çıkarırken dikkat etmeniz gereken bir husus, oynadığı oyuncakların sivri çıkıntıları olup olmadığıdır. Sivri çıkıntılar, bebeğiniz her şeyi ısırmak istediğinden diş etini zedeleyerek canını acıtabilir.

Diş etinde oluşan ağrıları dindirmek adına soğuk ve sert meyveler verebilir. Ağrıyı dindirebilirsiniz.

Bebeğiniz diş çıkarır çıkarmaz diş temizliğine özen göstermeye başlamalısınız.

Diş çıkartma sürecinde bebeğinize yardımcı olmak için beslenmesinde şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Bu dönemde diş etleri çok hassas olduğundan bebeğinizi mümkün olduğunca sıcak gıdalardan uzak tutun. Bu dönemde ılık, hatta soğuk yiyeceklere ağırlık verin. Elma püresi, yoğurt, muhallebi gibi serin ve ferahlatıcı besinlere bebeğiniz hayır demeyecektir.
  • Bebeğinize çiğneyebileceği şeyler verin. Soğuk bir muz veya havuç gibi. Evde kemirme bisküvileri hazırlayabilir bunları da dişlerini kaşıması için verebilirsiniz. Tarif aşağıda.
  • Kereviz sapı da iyi bir alternatiftir. Kerevizin rahatlatıcı bir etkisi var ve bu etki diş huysuzluğuna da iyi geliyor. Kereviz saplarını kesin, yıkayın, 10 dakika buzlukta soğutup buzlukta tutun ve dişlerini kaşıması için bebeğinize verin. Plastik diş kaşıma aletlerinden çok daha faydalı.
  • Farklı sebzeleri köftenin içine katıp, soğuk şekilde ona verebilirsiniz. Eliyle tutarak yiyebilir.
  • Yeterince su içiyor olmasına dikkat edin.
  • Evde sıkılmış serin meyve sularına ağırlık verin. Böylece sıvı alımını sağlarken bir yandan da  öğünlerde azalttığı vitamin ve mineralller açısından destek sağlamış olursunuz.
  • Bir beslenme filesi içine dondurulmuş meyveler koyarak kemirmesi için eline verebilirsiniz.
  • Özellikle yaz aylarında, anne sütünü buz küplerine doldurup dondurarak, bunu da beslenme filesi içinde bebeğinize verebilirsiniz.
  • Bebeğiniz emzik kullanıyorsa, emziği bir bardak içme suyu içine daldırıp, emziğin ucunu sıkıp bırakarak içine su doldurun. Daha sonra buzluğa kaldırın. Donduktan sonra bebeğinize verin. Yemeklerden önce dişlerini biraz bu şekilde yatıştırırsanız öğünler daha verimli geçebilir.

 Diş Çıkarma Tablosu

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.