Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

0 211

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Uzmanlar bebeklerin ek gıda ile tanışmanın ideal zamanın 6. ayı olduğunu belirtmektedir. 📍Ek gıdalara geçişte dikkat edilmesi gereken bir diğer konular ise bebeğinizin başını dik tutabildiği,minimum destekle oturabildiği ve boğulmasını önlemek için yemeğini ağzından çıkarmasını sağlayan dil itme refleksini kazanmış olması gerekir.. Bazı durumlarda uzmanlar erken dönemde bebeklerin ek gıdaya geçişini tavsiye etmektedir.

➡️ Bu durumlar nelerdir ❓

🍎Eğer sütün azsa ve bebeğin mama ile besleniyorsa,

🍒Bebeğinin kilo alımı azsa,

🍉Demir eksikliği varsa,

🍇Daha sık acıkmaya başlamış ve gördüğü yemeklere tepki veriyorsa 5. ayın sonunda da ek gıdaya başlanabilir.

💜5. veya 6. aydan önce bebeğinize ek besinler başlamanız gıda alerjileri ve obezite riskini artırabilir bunun yanında sindirim sorunları yaşabilirler.

💛Erken başlamak gibi geç başlamakta bazı sorunlar oluşturabilir. Demir eksikliği,kilo alımının az olması,diğer besin gereksinimlerini alamadığı için gelişim sorunları yaşayabilir.

Ek gıdalar nasıl hazırlanmalı ❓

Hazırlanan besinler püre tarzında hazırlanmalıdır.

Şeker ve tuzdan uzak. 🧂❌

Biberon beslenmesi kesinlikle yok. 🍼❌

Bal verilmesi uygun değildir. 🍯 ❌

Süt,pirinç unu,şeker ile yapılan ev mamaları. 🥛❌

Yumurta beyazı 🥚 ❌

Bakla ❌

Kabuklu kuru yemiş 🥜❌

Üzüm 🍇❌

Pişmemiş havuç 🥕❌

1 yaşına kadar inek sütü 🥛❌

Çikolata🍫 ❌

Kakao ❌

Patlıcan 🍆❌

Çilek 🍓❌

Domates🍅❌

Kivi 🥝❌

Çay ☕️ ❌

Bitki çayı 🍵❌

Konserve 🥫❌

Fıstık ezmesi 🥣❌

İlk olarak yumuşak gıdalarla başlayabilirsiniz. Püre şeklinde başlayıp ilerleyen zamanlarda daha katı olarak vermelisiniz ki çiğneme refleksi gelişsin. Her verdiğimiz besin de 3 gün kuralını uyguluyoruz. 👇🏻

Yeni bir gıda ile tanışan bebeğinizi, diğer gıdalarla tanıştırmadan önce 3 gün beklemelisiniz. Alerji durumu gözlemleyebilmek için.

Birde 3 kaşık kuralı mevcut

Artan miktarlarda vermek yani

➡️ 1.gün 2-3 çay kaşığı verildi ve alerjik her hangi bir durum

➡️ 2. gün yine 2-3 tatlı kaşığı şeklinde vereceksin, yine mi alerjik bir durum yoksa

➡️ 3. gün 2-3 yemek kaşığı olarak verebiliriz

Neler verilebilir ❓

İlk olarak evde yapılmış yoğurtlarınızdan başlanabilir. Mevsim meyve ve sebzelerinden püreler hazırlanabilir. Ek besinlere başladıktan sonra birkaç tatlı kaşığı su verilebilir. 🍶

Patates,kabak,balkabağı,havuç,bezelye,elma,armut,muz, şeftali,et (yağsız kuzu etini, püre ya da kıyma şeklinde,3-4  haftadan  sonra  hazırlanan sebze pürelerinin içine bir çorba kaşığı kıyma (3 kez çekilmiş) eklenebilir.İlk 7 gün boyunca sadece 2 sebzeyle çorbanları hazırlayabilirsiniz. Bebeğinize sebze çorbası tattırırken 1. gün 2 tatlı kaşığı vererek başlayın.Her gün 2 tatlı kaşığı arttırarak verin. 4. günden itibaren ılık sebze çorbasına, 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Yumurta sarısının 1/8’i ile başlayıp,  günden güne artırarak 1 yumurta sarısına kadar çıkılabilir. Pekmez( süt ve süt ürünleri ile birlikte verilmemelidir)

➡️ 8. ay  dolduktan  sonra  tamamen  ezilmiş  püre  yerine çatalla ezilmiş ufak  pütürler içeren  püreye geçilmelidir,8. Aydan sonra tuzsuz baharatsız ızgara veya sebzeli köfteler ezilerek verilebilir,pilav,dolma gibi besinleri 8 ay sonunda yoğurtla karıştırılarak verilebilir.

➡️Et 7-8 aylarda bir çorba kaşığı pişmiş kıyma,tavuk eti parçaları sebze pürelerinin içine konulabilir.

➡️ 9-11 ayda Hamsi,istavrit gibi küçük balıklar verilebilir. Besinleri küçük parçalara ayrılmış,kendi besinlerini elleriyle yemesi ve kaşık kullanması anne gözetiminde desteklenmelidir. 🥄🍴

➡️ Gaz yapma ihtimali olan karnabahar, pırasa,bamya, taze fasulye, taze börülce, ıspanak gibi lifli sebzeler ve beyin, böbrek, dalak gibi hastalık taşıma ihtimali olan sakatatlar da 1 yaşından önce bebek beslenmesi için uygun görülmüyor.

➡️ Bakla, nikotin içeren patlıcan ve kilo almayı yavaşlatabileceğinden tam buğday ekmeği 2 yaş öncesinde tavsiye edilmez. 📌 Bebeğiniz ek gıda ile yeni tanıştığı için besinleri yemek istemeyebilir. Zorla yedirmeyin,ısrar etmeyin bir kaç gün sonra tekrar deneyebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.