Bebeklerde Göz Çapaklanması Nedenleri

0 296

Gözyaşı Kanalı Tıkanması

Bebeklerde çapaklanmanın nedeni genelde gözyaşı kanalı tıkanmasıdır.

Birçok bebek gelişmemiş gözyaşı kanalları ile doğar ya da bu dar kanallar sonradan tıkanabilir. Gözyaşı kanalı; aşırı yaşı gözlerden burun boşluğuna taşıyan borulardır. Bebek bu tıkanmayla doğduğunda gözyaşı düzgün şekilde gözden uzaklaşamaz ve çapak oluşur.

Gözyaşı kanalı tıkanmasında bebeğin gözleri devamlı suludur (ağlamıyorken bile) ve yaşlar yanaklardan akabilir.

Yapışkan bir çapak tabakası gözde mevcut bulunur özellikle kenarlarda birikir ve kirpiklerin birbirine yapışmasına neden olur.

Göz Nezlesi

Bebeğin gözleri yorgun, kızarık, yaşlı duruyor ve göz kapaklarında fazla miktarda çapak şişlik yaratıyorsa bebeğinizde göz nezlesi (konjonktivit) olabilir. Rahatsızlık; bir virüs ya da bakteriden kaynaklanır, bulaşıcıdır.

Bebeğinizde bu rahatsızlığın olduğunu düşünüyorsanız doktora gitmelisiniz. Doktor bakteriyel enfeksiyon için antibiyotik göz damlası verecektir. Bunun dışında ılık ve ıslak bir bezle gözleri temizleyip ardından soğuk komres uygulayabilirsiniz.

Bebeklerde Göz Çapaklanması Tedavisi

Genel bir prensip olarak vücut bir sıvıyı normal yollardan atamıyorsa iltihap yaratabilir. Bebeklerde çapaklanmaya da neden olan budur.

 Temiz ve yumuşak bir bezi temiz suyla ıslatın ve bebeğin gözlerindeki sarı akıntıyı silin. Bunu günde birkaç kez, gerektiği kadar tekrarlayın.

Gözyaşı Kanallarına Masaj Yapın

Gözyaşı kanalları; gözün burun tarafındaki kenarın altında yer alır. Eğer kanallar fazla tıkanıksa göz pınarlarının altında bir kabartı hissedebilirsiniz. Ellerinizi iyice temizledikten sonra; parmak uçlarınızı kullanarak gözden buruna doğru hafifçe yarım daire şeklinde parmak hareketleriyle masaj yapın. Bu hareketi tek defada 5-10 kere tekrarlayın ve günde en az altı kere yapın. Bunu günlük bir rutine bindirin, mesela her bez değiştirmeden önce tekrarlayın.

Sıvı dolu gözyaşı kanalı bu nazik baskılarla tıkalı pasajlardan geçip bölgeyi açacaktır.

Anne Sütü Uygulayın

Anne sütünün antibiyotik etkisi vardır. Eğer emziriyorsanız, günde altı kez çıkan sütten birkaç damla temiz parmağa damlatın ve akan gözün burun tarafındaki köşesine uygulayın. Sütünüzün her damlasında milyonlarca enfeksiyonla çarpışan beyaz kan hücreleri bulunur ve doğal antibakteriyel değerindedir. Ve bebeklerin gözlerine reçeteli ilaçlardan daha naziktir.

Doktora Gidin

  • Bebek hasta görünüyorsa
  • Göz kapağı şişik ve kızarıksa
  • Bebeğin bulanık gördüğünü düşünüyorsanız
  • Göz ağrısı varsa
  • Kornea bulutlu görünüyorsa
  • Bebeğin normalin üzerinde ateşi varsa
  • Bebekte göz yaşı kanalı tıkanması varsa ve yukarıda uyguladığınız yöntemler çapaklanmayı gidermediyse doktora gidin.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.