Bebeklerde Hıçkırık

0 286

Hıçkırık yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülen bir durumdur. Hıçkırık bazen uzun sürebilir veya rastgele zamanlarda olabilir. Bebeklerin hıçkırması aileleri korkutabilir fakat bebekler için hiçbir zararı yoktur.

Hıçkırık nedir?

Diyaframın aniden ve kendi kendine kasılmasıyla ortaya çıkan ani bir soluk alma sonucunda ortaya çıkan sestir.

Bebekler neden hıçkırır?

“Hıçkırığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Doktorlar yeni doğan bebeklerdeki hıçkırığın bebeğin anne sütünü veya mamayı çok hızlı içtiği için oluşabileceğini düşünmektedirler. Çok hızlı içmek bebeğin hava yutmasına neden olur. Bazen bebeğin beslenmesi sırasında bebekler daha hızlı bir şekilde içerler ve bu da hıçkırıkları tetikler.

Hıçkırıklar ne kadar sürer?

 

Çoğu hıçkırık birkaç dakika içinde geçer. Bazen gün boyunca sürebileceği gibi sık sık tekrarlandığı zamanlarda olabilmektedir. Çok nadiren de olsa 48 saat sürdüğü zamanlar da olabilir. Hatta 1 aydan daha uzun zamanlar süren vakalara da rastlanmaktadır. Bu tür uzun süren hıçkırıklar bitkinlik, uyku eksikliği, kilo kaybı gibi sonuçlara da yol açabilir.

Hıçkırık yeni doğan bebeklerde bir acı veya ağrıya neden olmaz. Çok yeni doğan bebekler hıçkırıktan rahatsız olmuş görünmezler. Bebeğin ebeveynleri hıçkırık sesinden daha fazla rahatsız olabilirler. Eğer bebek gülümsüyorsa, düzenli besleniyorsa, uykusunu alıyorsa ve mutlu görünüyorsa hıçkırığı dert etmek için bir neden yoktur.

 

Bebeğin hıçkırıkları konusunda ne yapmalı?

Öncelikle yeni doğan bebeklerde hıçkırığı önlemek için emzirirken veya biberonla beslerken dikkatli olmalı ve bebeği iyi takip etmelidir. Bebeğin daha yavaş içmesine çalışılmalıdır. Eğer bebek hızlı bir şekilde beslenmeye başlarsa biberonu veya memeyi bebekten yavaş ve sakin bir şekilde geri çekmek gerekir. Sonra tekrar beslemeye başlamalıdır. Ayrıca bebeği normalden daha sık gaz çıkartması faydalı olur. Eğer bebek hıçkırmaya başlarsa bebeğin sırtına nazikçe hafif dokunuşlarla vurarak rahatlatmaya çalışmak gerekir.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.