Bebeklerde Uyku Methodları

0 282

Bebeklerde Uyku Methodları

Uyku sorunu yaşayan bebeklerin  önemli ortak noktaları vardır. Hatalı uyku zamanlamaları (özellikle geç yatış) ve yataklarında desteksiz uykuya dalmayı bilmiyor olmalarıdır.Destekle uykuya dalan bir bebek (sallanarak, emerek, kucakta vs) yalnızca bu şekilde uyumayı bildiğinden, gece uyandığında da yeniden uykuya dönebilmek için bu desteklere ihtiyaç duyacaktır. Eğer yenidoğan dönemini atlatmış ve aslında hiçbir ihtiyacı veya sıkıntısı olmadığı halde gece boyunca defalarca uyanıp desteksiz uykuya dönemeyen bebeğinizin uyku sorununu çözmek istiyorsanız, işe uyku saatlerinizi düzenleyerek ve ona yatağında desteksiz uyumayı öğreterek başlayabilirsiniz. Uyku eğitimi konusunda en çok bilinen yöntemleri 3 başlık altında kısaca şu şekilde özetleyebiliriz.

Bebeği ağlamaya bırakma yöntemi ( CRY-IT OUT)

6 aydan küçük bebekler için önerilmez. Bebek uyku zamanı geldiğinde yatağına yatırılır ve sonrasında neredeyse hiç ebeveyn desteği almadan kendi kendini sakinleştirmeyi öğrenerek uykuya dalması beklenir. Anne baba desteğinin en az olduğu uyku eğitim metodu olduğundan, birçok uzman tarafından bebek yalnız bırakıldığı ve çokça ağladığı için eleştirilse de, tüm dünyada en çok uygulanan uyku eğitim yöntemidir.

Kontrollü Ağlatma Yöntemi (FERBER)

Adını, yöntemin en önemli savunucusu Dr. Richard Ferber’den alır ve bu nedenle ‘’Ferber yöntemi’’ olarak da bilinir. Yine 6 aydan büyük olan bebek, doğru saat ve rutinlerden sonra yatağına bırakılır ve ebeveyn odadan çıkar. Ancak bu yöntemde ebeveyn giderek artan aralıklarla (5 dk-10 dk-15 dk) bebeğin yanına girerek onu kontrol eder. Bir miktar anne baba desteği ve kontrolü içerse de, yine de bebeğin yatakta kendi kendini sakinleştirmeyi öğrenirken çoğu zaman ağladığı bir yöntemdir.

Aşamalı azalma, yumuşak geçiş yöntemleri – (NO CRY)

Göz yaşı içermeyen yöntemler olarak da adlandırılmalarına rağmen yine de bir miktar ağlama içeren yöntemlerdir. Bebeğe hayatının ilk aylarında bile yatakta uyumayı öğretmek için kullanılabilirler. Yumuşak geçiş diye adlandırabileceğimiz bu farklı yöntemlerin ortak noktası, bebeğin mevcut uyku alışkanlıklarını yanında olarak, onu fazla zorlamadan yavaş yavaş değiştirmeye çalışmaktır. Yoğun miktarda ebeveyn desteği içermesine ve ‘’no cry- gözyaşı içermez’’ olarak adlandırılmasına rağmen yine de alışkanlıklarını değiştirmekten hoşlanmayan bebeklerin az da olsa ağladıkları yöntemlerdir.

Peki siz hangi methodu seçeceksiniz?

Bebeğinizin uyku alışkanlıklarını değiştirmek için hangi uyku eğitim metodunu seçeceğinize karar verirken öncelikle bu yöntemler hakkında detaylı bilgi edinebilir, ardından bebeğinizin yaşına-yapısına-ihtiyaçlarına ve aynı zamanda ebeveyn olarak sizlere en uygun görünen yöntemi seçebilirsiniz. Bebeğinizin yaşına ve mevcut uyku alışkanlıklarının durumuna bağlı olarak uyku eğitiminiz birkaç gün ile birkaç hafta arasında sürebilir. Bebeğin yaşı ne kadar küçükse, eski alışkanlıklarına bağlılığı da o kadar az olacağından, bazı durumlarda birkaç günde bile değişim sağlanabilir.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.