Bebeklerde Yeni Süreç: Ek Gıda

0 231

Bebeklerde Yeni Süreç: Ek Gıda

Ek gıdaya geçiş süreci her bebek için farklıdır. Kimi bebek çabuk alışırken , kimi bebekler ek gıdayı kolay kabul etmezler. Tamamlayıcı besinlere başlarken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.  Bu noktaları sizler için sıraladık.

1-Her yeni besine tek tek ve az miktarlarda (1 – 2 çay kaşığı) başlanmalı, her gün miktarı giderek artırılmalıdır.

2-Yeni bir ek besin bebeğin öğünlerine 1 – 2 gün ara ile eklenmelidir. 3-Besinler kaşık ya da fincanla başlangıçta az miktarlarda verilmelidir ve anne bebeği oturur pozisyonda beslemelidir.

4-Ek besinler bebek açken denenmeli, istemiyorsa ısrar edilmemelidir, daha sonra tekrar denenmelidir.

5-Bebeğin öğün saatleri belirli olmalıdır. Böylece bebeğin ileriki yaşamının da düzenli saatlerde beslenmesine zemin hazırlamış olunur. 6-Ailenin sosyoekonomik ve kültürel durumu (anne-baba-çocuk ilişkisi) göz önüne alınmalıdır.

7-Gelişimi normal ve sadece anne sütü alan bebeklerde, altı aydan önce tamamlayıcı besinlere başlanmamalıdır. Çocuk altı aylık iken tamamlayıcı besinlerden elde edilen enerji toplam enerjinin % 50’sini aşmamalıdır.

8-Gluten içeren tahıllı besinler altı aydan önce verilmemelidir, altı aydan sonra verilmesi uygundur.

9-Alerji öyküsü olan ailelerin çocuklarına yumurta, balık, domates, çilek gibi alerjen olma olasılığı olan besinler aile öyküsüne göre başlanabilir. Bebek bir besini aldıktan sonra alerji belirtisi gösterirse besin kesilmeli, 15-20 gün sonra tekrar denenmelidir.

10-Botulismus’tan korunmak için 12. aydan önce bal verilmemelidir. Tamamlayıcı beslenmede öğün sayısı, bebeğin yaşına ve anne sütünden yararlanma miktarına göre ayarlanmalıdır. Emzirme devam ederken, altıncı ayda küçük miktarlarda tamamlayıcı besinlere başlanmalı ve çocuk büyüdükçe besin miktarı artırılmalıdır.

11-Tamamlayıcı besinlerin kıvamı, süt çocuğunun gereksinimine ve motor gelişimine uygun olarak, bebek büyüdükçe dereceli olarak artırılmalıdır.

6.Ay ve sonrası için dikkat edilmesi gerekenler

*6. ay ve sonrasında anne sütü var ise mutlaka devam edilmelidir. Ancak anne sütü yok veya yetersiz ise devam maması kullanılabilir. Bunun yanı sıra meyve suyu (elma veya şeftali), yoğurt, sebze püresi (patates, havuç, ıspanak, kabaktan oluşan)Yumurta sarısı ( ¼ oranında), şekersiz muhallebi (süt ve pirinç unu ile) ilave edilebilir.

*Bebeğe çok miktarda çorba, vb. ek gıda vererek zorlanmamalıdır, bu ürüne karşı tepki oluşturacak ve bebek diğer ek besinlere tepki gösterecektir.

*Patlıcan, bakla ve mantar 1 yaşından önce bebeğe yedirilmemelidir. Alerjik etki gösterebilirler.

7.Ay ve sonrası için dikkat edilmesi gerekenler

  1. ay: Anne sütü var ise mutlaka devam edilmelidir. Yumurta sarısı (tam) , ekmek içi, pirinç, pirinç unu, meyve suyu ve meyve püresi, yoğurt (ev yapımı), kırmızı et, tavuk eti, balıketi, bitkisel yağlar, sebze püresi veya sebze çorbası, pekmez, meyve suyuna karıştırılabilir. (Kalsiyum içeren gıda ile tüketim aralığı 1 saat olmalıdır.) Devam mamaları bebeğin beslenme planına eklenmelidir.

 

8.Ay ve sonrası için dikkat edilmesi gerekenler

  1. ay: Anne sütü var ise mutlaka devam edilmelidir. İyi ezilmiş ev yemekleri (kıymalı ve sebzeli), pastörize peynir, tahıl, kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek) ezmeleri, pekmez (yoğurt veya süt içine karıştırılmadan verilmelidir, taze meyve suyu veya püresi ile karışabilir.) Yoğurt, tam yumurta, devam mamalarına ilave olarak verilir.

12.Ay ve sonrası için dikkat edilmesi gerekenler

  1. ay: Aile sofrasına oturtulup kendi deneyimlerine göre seçim yapması sağlanmalıdır. (Ev yemekleri, dolmalar, etli sebze yemekleri, tarhana ve yoğurtlu çorba, pilav, makarna gibi…)

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.