Bu Yazımız Babalara

0 280

BABALAR İÇİN

Bazı baba adayları eşinin hamile kalmasıyla birlikte, anne olmaya hazırlanan eşinin yaşayacağı bu güzel sürece doğrudan dahil olurlar. Baba adayları da tıpkı anne adayı gibi eşinin karnına dokunarak, bebekle konuşarak neredeyse hamilenin  yaşadığı tüm duyguları hissederler. Baba adayının bu süreçte anne adayını yalnız bırakmaması, eşinin duygularını anlamaya çalışması ve elinden geldiğince eşine destek olması anne adayını duygusal açıdan rahatlatacak, bebeğini ve kendisini daha güvende hissetmesine neden olacaktır.

Bambaşka deneyim ve değişimler yaşayan eşinizin bu özel sürecinde ve doğum sonrasında yanında olmanız hem eşinize iyi gelecek hem de kendisinin bebeğe alışmasını kolaylaştıracaktır. Babanın bu sürece başlaması, bebeğinin eşinin karnında hareketlenmesi onun da bunu dışarıdan hissetmesiyle başlar. Babanın bebekle olan bu ilişkisi doğum sonrası göbek bağının kesilmesiyle  birlikte daha aktif bir şekilde devam eder.

Babaların bebek bakımına dahil olmasının etkisini inceleyen araştırmalar çocuk gelişimindeki kazanımlara dikkat çekiyor. Araştırmalar, bebeklik döneminde babası ilgili olan çocukların, okul yaşlarında sadece IQ bakımından değil espri anlayışı, sosyalliği, dikkat süresi ve öğrenme hevesi bakımından da avantajlı durumda olduğu gösteriyor. Bu çalışmalar babanın çocukla vakit geçirmesinin çocuğun ufkunu genişlettiğini de göstermektedir, çünkü babanın ilgili olduğu ailelerde çocuğun hayatında özdeşleşecek tek bir kişi yerine iki önemli kişi bulunmaktadır. Ayrıca bu çalışmalar, eğer baba ilgiliyse çocuğun  ergenlik döneminde kendi değerlerine daha kolay sahip çıkmasını sağladığını ve arkadaş baskısına direnme gücünü arttırdığını göstermiştir.

Babanın fiziksel ve duygusal varlığı, çocuğun bebeklikten itibaren daha öz güvenli bir kişilik geliştirmesine yardımcı olur. Kadınlar, içgüdüleri ve öğretilenler sayesinde annelik duygusuna daha yakın. Ayrıca hamilelik sürecini yaşadıkları için anneliğe adım adım hazırlanma imkanları var. Ancak babalar için bu durum, çok kolay olmuyor. Onların babalığa alışma süreçleri daha zor oluyor. Bebek babaya tepki  vermeye başladıkça emin olun baba bu duruma kayıtsız kalamayacak ve zaman geçtikçe sevgisinin beslenip büyüdüğünü fark edeceksiniz.

Araştırmalar, bebeklik döneminde babası ilgili olan çocukların, okul yaşlarında sadece IQ bakımından değil espri anlayışı, sosyalliği, dikkat süresi ve öğrenme hevesi bakımından da avantajlı durumda olduğu gösteriyor.”

1- Eşinizin yerine kendinizi koyun

Burada yapacağınız tek şey, eşinizin hamilelikte  ve doğum sonrasında durumunu anlamaya çalışmak ve yaptıklarına  katılmak. Dokuz ay boyunca ve sonrasında siz de eşiniz gibi abur cubur yemeye son verebilir; sigara içmeyip alkol kullanmayabilir ve arkadaşlarınızla yaptığınız akşam görüşmelerine ara verebilirsiniz, böylelikle hem eşinizin içinde bulunduğu durumu daha iyi anlarsınız, hem de bebeğiniz için fedakarlıkta bulunmuş olursunuz.

2-Diğer babalarla konuşun 

Etrafınızdaki diğer babalarla konuşmak ve neler yaşadıklarını dinlemek kendinizi babalığa alıştırmanızda size yardımcı olabilir. Bu nedenle diğer babalarla konuşmaya zaman ayırın. Endişeleriniz ve korkularınızı paylaşmanız, aynı duyguları yaşayan bir babanın tavsiyeleriyle azalabilir.  Ayrıca eğer etrafınızda sizin gibi bebeğine yeni kavuşmuş başka bir baba adayı daha varsa, yaşadıklarınızı en iyi o anlayacaktır.

3- Birlikte hayal kurun 

Babalığa alışmanın en güzel yollarından biri de hayal kurmaktır.  Kendinizi çocuğunuzla oyun oynarken, ona tuttuğunuz takımın renklerini ya da bisiklet kullanmayı öğretirken, tatile gittiğinizde babanızdan öğrendiklerinizi ona anlatırken nasıl keyif alacağınızı hayal etmek, ilerde çocuğunuzla yapacaklarınızın bir provası olabilir. Bu hayallere eşinizin de katılmasını sağlamak, bir aile olmanın sıcaklığını hissetmenizi sağlayabilir.

4-Bebek bakımından kaçınmayın 

Babaların çoğu için eşini ve bebeğini eve getirdikten sonra, çok zor bir dönem başlar. Anneyle, her yönüyle ona bağımlı olan bebeği arasındaki ilişki, bir başkasının girmesine izin vermeyecek kadar yoğun ve yeri doldurulamaz bir durumdur. Bu yüzden yeni babaların çoğu dışlanmışlık yaşar, hatta kendilerini bir yabancı gibi hissederler. Bu duygu çok normal olmakla birlikte başa çıkılması da oldukça kolaydır.  Yaptıklarınız kendinizi yaşadığınız bu yeni olaya dahil etmenize yetmezse, duygularınızdan eşinize mutlaka bahsedin. Çünkü eşiniz siz söylemedikçe, sürece daha fazla katılmak istediğinizin farkına varmayabilir. Üstelik sizi art niyet gözetmeksizin olaydan uzaklaştırabilir. Ona endişelerinizden, korkularınızdan bahsederseniz, size bunların ne kadar yersiz korkular olduğunu anlatıp, içinizi rahatlatabilir. Unutmayın ki, sıkıntılar paylaşıldıkça azalır ve bu süreçte hep birlikte olacaksınız.

Duygusal bağ kurmanın yolu bebekle iletişim içinde olmaktır. Bu da bebeğin bakımına destek olmakla mümkündür. Bebeğinizle mümkün olduğunca temas kurun. Onu sevip okşamanın yanı sıra gazının alınması, altının temizlenmesi, giydirilmesi gibi konularda eşinize yardım edin. Bebeğe zarar vermekten korkuyorsanız, eşinizin durumunu düşünün. İlk kez bebeği olan annelerin sizden hiçbir farkı yoktur! O da sizin kadar acemi, sizin gibi deneye yanıla öğrenecektir. Yani emzirme dışında eşinizle eşit bir durum söz konusudur. Öyleyse, siz de, deneyerek bebeğinizin bakımını öğrenebilir, böylece aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.

5- Bebek sağlığı hakkında bilgi edinin 

Bebeğin bakımı kadar sağlığı hakkında da bilgi edinin. Kilo alımı, boy uzaması gibi normal gelişim özelliklerini öğrenmeniz, bebeğinizin sağlıklı gelişimi hakkındaki endişelerinizi azaltır. Ayrıca ateş ölçmek, ateşini düşürmek, gazını çıkarmak gibi basit işlemler konusunda ön bilgi edinmeniz, hem eşinizin kaygılarını azaltır hem de bebeğinizin sağlığına katkıda bulunmanızı sağlar. Bu dönemde özellikle sağlam çocuk kontrollerine eşinizle birlikte gitmenizde yarar var.

6-  Lohusa depresyonu 

Eşiniz doğum sonrası dönemde “mutsuz, isteksiz” olabilir, alışılmadık davranışlar sergileyebilir. Doğum ve sonrasında yaşanan hormonel dalgalanmalar, yorgunluk ve doğumda yaşanan beklenmedik olaylardan ve hayatta yüklenilen yeni rolü üstlenmekten kaynaklanabilir. Bu dönemin geçici olduğunu unutmayın. Sürecin düzelmesini hızlandırmanın yolu yine eşinize destek olmanızdan ve gerekli olduğunda da bir uzmandan yardım almaktan geçiyor.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.