Çocuk Hakları

0 273
Çocuk hakları genel anlamıyla ahlaki olarak tüm dünya üzerindeki çocukların doğuştan sahip olduğu ve hukuken de korunan haklarıdır aslında. Bunlar başlı başına, eğitim sağlık yaşama barınma fiziksel cinsel veya psikolojik haklardır.
Çocuk hakları ile çocuğa düşen haklar birbirinden çok farklıdır aslında. Temelde başta kendi çocuğumuzun barınma yeme içme eğitim sağlık gibi yaşam haklarını en üst seviyede tutmaya çalışırken, kendi çocuğumuz olmayan birini de görmezden gelemeyiz. Öyle ki, herkes bir diğerine göre çocuğuna eşit şartlarda imkan sağlayamayabilir. Kimisi çoğunu özel okula gönderip özel hastanelerde tedavi ettirirken, bir diğeri devlet okuluna vererek sağlık haklarını devlet hastanelerinde giderebilir. Bunu çevresel faktörlr bağdaştırarak bir yarış haline getirmek çok yanlış çünkü zaten burada hak kavramı çocuğun ihtiyaçlarının karşılanabilir olması aslında. Neticede istisnalar dışında özel hastanelerde tedavi olan çocukla devlet hastanelerinde tedavi olan çocuk arasında tedavi farkı yoktur. İkiside uzman doktorlar tarafından gerekli tedavi ve yönlendirme ile sağlıklı bir birey haline gelebiliyorlar ise bunu hakediş olarak yorumlamamalıyız. Tabiki her çocuk her durumda her şeyin en iyisini hakeder. Ancak aileden kaynaklanan mevcut durumlar eğer haklarını ihlal etmeyecek düzeyde ise zaten görevini yerine getirmiş olur herkes. Bu anlamda bu tarz konular sadece ebevynler aradı yarış niteliğinde olur. Sokakta şiddet gören bir çocuğu görmezden gelmek yerine vatandaşlık görevinizi yerine getirerek buna müdahale etmekte çocuğun fiziksel istismara uğramasının engellenmesine yetecektir. Çünkü o anda bir başkası değilde o durumda sizin çocuğunuz da olabilirdi. Daha ergenliğe ulaşmamış, 13 yaşında ve doğu illerinde 40 yaşında adamlarla evlendirilen o masum çocukları düşünsenize? Cinsel kimliği gelişmemiş olduğu halde, hayatı 1 gece de kararan çocuklar.
Sonrasında feminist olan, hemcinsinden hoşlanmaya başlayan ve cinselliği adeta bir eziyet gibi gören ve beyinlerine bu şekilde empoze edilen bir birey olarak büyümek zorunda kalabiliyor olmaları..
Ne acı değil mi?
Gelişim çağında cinsel organlarının başka biri tarafından izinsiz bir şekilde taciz edici derecede istismara uğraması..
Ve yine haberlerde çok sıkça karşı karşıya kaldığımız cinsel dürtülerini kontrol edemeyen bu ahlaksız insanların çocuk sevme bahanesi ile kendi cinsel ihtiyaçlarını tatmin etmeye çalışması..
Düşünsenize o masumiyeti.
Seviyor beni abi abla der..
Kucağına aldı der..
Öptü der, belki istemediği halde, siler yanaklarını dudaklarını..
Masumca ve bilmeden.
Çocuk o çocuk.
Sen bunu okuyan çocuk istismarcısı insan, çocuğumun üzerinden kirli ellerini ve kirli düşüncelerini çek.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.