Çocuklar neden yemek yemez?

0 239

Çocuklar Neden Yemek Yemez?

Çocukların tamamı olmasa bile belirli bir çoğunluğu iştahsız olarak dünyaya gelirler. Bu durum anne ve babaların çok fazla canını sıkar ve tüm enerjilerini bebeklerine yemek yedirebilmek için harcarlar. Bebeklerin doğuştan itibaren karşılaştıkları iştahsızlık problemleri ve giderme yollarını sizler için araştırdık.

* Bazı anne ve babalar çocuklarını yemek konusunda zorlarlar. Bazen bu zorlama ileriye gider ve bebeğin üzerinde baskı oluşturur ve farkında olmadan yemeğe karşı bir psikolojik reddetme ortaya çıkar.

*Bebeklerinizin sizin gibi birer birey olduğunu unutmayın. Ona sevmediği yemekleri yemesi için zorlamayın. Bebekler büyümemiş olsa da bazı yemeklerin tadını sevmeyebilir ve tüketmek istemezler. Bu şekilde zorlarsanız tüketime savunma yapıp hem yemek yememe alışkanlığı kazanacaktır.

* Bebeklerin geneli incelendiğinde ilk 1 yaşına kadar çok fazla yemek yedikleri tespit edilmiştir. Bunun nedeni ise yaşam döngüsü içerisinde en hızlı gelişimin ilk 1 sene içerisinde gerçekleşmesidir. Bu nedenle fazla enerjiye ihtiyaç duyan vücut çok fazla besin ihtiyacı duyar. Ancak 1 yaşın üzerinde bu ihtiyaç azalır ve büyüme hızı normal düzenine girerek daha az besine ihtiyaç duyulur.

*Bebekler için yapılan en büyük yanlış ise bebeği çevredeki diğer bebeklerin beslenmesiyle kıyaslamaktır. Bir bebeğin sevdiği şeyi diğer bebek sevmeyebilir. Her bebeğin beslenme yapısı farklıdır. Önemli olan kısa sürede bebeğinizin sevdiği şeyleri keşfedip onları o yönde beslemenizdir. Bu sayede tatlarını sevdiği tüm şeyleri tüketecektir.

* Bazı istisnai durumlarda ise çocuklar yemek yemediklerinde annelerinin onlarla daha fazla ilgilendiğini düşünürler ve bu nedenle annelerinin onlarla uğraşması için yemek yememeyi tercih edebilirler.

Çocuklarınızın sevdiği besinleri doğru şekilde analiz ederek yemek alışkanlıklarını onlara bırakın.Bu konuda özgür olduklarında ve sevdikleri besinleri tüketebildiklerinde, yeme alışkanlıklarının düzene girdiğini ve besleyici yemekleri daha çok yemek isteyeceklerini göreceksiniz.

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.