Çocuklarda Beslenme

0 268

Çocukların yetişkin insanlara göre orantı olarak daha fazla gıdaya yani daha fazla kaloriye ihtiyacı vardır. Yedikleri ile harcadıkları enerjiyi dengelemek zorundadırlar. Sadece emme eylemi için bile fazlaca kalori harcayan bebeğin beslenmesi ayrıca dikkat ister.  Emmek, bağırmak, ağlamak aldığı kalorinin neredeyse %20- %25’ini teşkil eder. Bu ihtiyaç bebeğin büyüdüğü her geçen gün artar. 5 ay içinde bebeğin kilosu doğumu kilosuna göre iki katına çıkar, bir yılda ise üç katına çıkar. Ancak bünyeye yalnızca, belirli miktarda kalori vermek yetmez. Bu kalorilerin çeşitli  besin maddelerinden dengeli olarak alınması gerekmektedir.

Sebzeler genellikle vitamin içerirler. Ama kimi sebzede daha çok A vitamini, kimisinde ise demir  vardır. Yani her gün köfte ve ıspanak yiyen bir çocuk protein ve demir alır ama gerekli olan bir çok vitaminden de mahrum kalır.  Sağlıklı beslenen bebek ve çocukların menülerinde her gün  tüm besin gruplarına yer verilmelidir. Çocukların tek tip ya da az çeşit besinle beslenmeleri sağlıklı gelişimleri için yeterli değildir.  Önemli olan çocuğa çok çeşitli ve dengeli yemekler sunmaktır. Özellikle de küçük çocukları beslerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de hacmi düşük, besin değeri yüksek gıda vermektir.

BESİNLER VE ÖZELLİKLERİ

Tahılların tanelerinin öğütülmesi ile elde edilen unlar, (buğday, arpa, çavdar, yulaf, pirinç, mısır) nişasta denilen bir tür şekerden oluşurlar. Nişasta, iki aylıktan küçük olan bebeklerin sindirim sistemlerine uygun değildir.

Glüten İçermeyen Unlar 

Glüten tahıllarda bulunan bir proteindir. Buğday, yulaf,  arpa, ve çavdar gibi besinler en çok bilinen glutenli gıdalardır. Gluten alerjisi olan bebeğinize bu besinler yerine pirinç, patates, nohut, mercimek, kestane, fasulye, fındık gibi besinleri ve bu besinlerden elde edilen un ve nişastaları rahatlıkla verebilirsiniz. Bazı bebeklerin sindirim sistemi glütene karşı hassastır. Bu, çocukta büyüme bozukluğuna kadar gidebilecek sorunlara neden olabilir. Risk almamak için, bebek beş aylık oluncaya kadar glütensiz unların kullanılması tavsiye edilir.  Özellikle ailede genetik bir yatkınlık varsa, gluten  içeren tahılları bebeğinize 8 aydan önce vermemelisiniz.

SEBZELER  

Sebzeler bol miktarda vitamin ve madeni tuz içerirler. Pişmiş sebzeler soğukta saklanmazlarsa bozulurlar. Pişmelerinden itibaren 24 saat içinde tüketilmeleri gerekir. Sebzeler çocuklara yalnız vitamin sağlamakla kalmazlar, aynı zamanda içerdikleri selüloz sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasında da önemli bir rol oynarlar.  Sebzeler yıkanırken suda uzun süre bekletilmemelidir.  Az suda mümkün olduğu kadar kısa sürede pişirilmelidir.

Havuç  
Çocuğa en çok verilen sebzelerdendir ve çeşitli şekillerde kullanılabilir. Bebeklerin midesi tarafından  sindirimi de çok kolay olduğu için, verilen ilk sebzelerdendir. Havuç,  A vitamine dönüşen beta karoten maddesi içerir. A vitamini de bebeklerin gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Havuç ishal olan bebeğin beslenme diyetine eklenebilir , ishal durdurucu özelliği vardır.  Ayrıca  içinde A vitaminine ek olarak C vitamini, potasyum, B6 vitamini, magnezyum, demir, sodyum ve kalsiyum içerir. İçindeki  beta karotenin de kaybolmaması için buharda pişirmek en doğrusudur.

Patates
Patates, nişasta ve madeni tuzlar (%20) içerir. Bebeğin beslenmesinde patates önemli bir yer tutar. Patatesle alınan lifler ve içerdiği nişastanın sindirilemeyen  kısımları bağırsakların sağlıklı olmalarına yardımcı olur. Çocuğa en çok verilen sebzelerdendir ve çeşitli şekillerde kullanılabilir. Patates ishal olan bebeğin beslenme diyetine eklenebilir , ishal durdurucu özelliği vardır.

Kırmızı Pancar 
Çocuklar genellikle kırmızı pancarı severler. Bebekler 5-6 aylık olunca rendelenmiş olarak veya sebze çorbasına katılarak verilir.  Pancarda fazlaca kalsiyum, potasyum ve A vitamini var. Ayrıca pancarın iştah açıcı özelliği var. 8. ayın sonunda bebeğinizi pancarla tanıştırabilirsiniz.

Kabak
Besleyici değeri fazla ama kalorisi azdır. A vitamininden zengindir ayrıca C vitamini ve potasyum da barındırır. Bebeğiniz ishal sorunu yaşıyorsa ona kabak vermeyin ancak kabız olan bebek için faydalı olabilir.

Bal kabağı
İçinde A vitamini ve beta karoten var. Bal kabağı demir, potasyum, protein, sodyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin. İçerisinde demir bulunur ve  çocukların kemik gelişimine etkisi büyüktür. Bebeğiniz 6 aylıkken bal kabağı yemeye başlayabilir. İster tek başına püre olarak, isterseniz çorbalarının içine ilave edebilirsiniz.

Brokoli
Zengin C vitamini deposu ve lif kaynağıdır. Brokoli D vitamininin emilimine yardımcı olan A ve K vitamini deposudur. Bebeğinizin beslenmesine 8. aydan itibaren ekleyebilirsiniz.

MEYVELER 

Meyveler, en önemli C vitamini kaynağımızdır ve çocuğun beslenmesinde önemli bir rol oynar. Meyvelerin çoğu bebeklere erken yaşlarda verilebilir.

Portakal  
Lifler, organik asitler ve şeker açısından da zengin. Vücut direncini artırır. Portakalda B vitamini çeşidi olan folak ve folik asit de vardır.  Asitli bir meyve olduğu için bebeğinizde pişik yapabilir, verdiğinizde alerjik reaksiyonları takip etmelisiniz.

Muz  
Muz besin değeri açısından çok zengindir. : Potasyum, fiber, magnezyum, fosfor, kalsiyum, selenyum, demir, B6 vitamini, C vitamini, B2 vitamini, A vitamini, E vitamini içerir. Bünyeyi güçlendirir. Muzun aşırı tüketimi kabızlığa neden olabilir.

Elma  
Elmanın  içeriğinde iki farklı türde lif barındırıyor, hem çözünen hem de çözünmeyen. Bu da sindirimi düzenliyor. Muz gibi, elma da ishale karşı kullanılır.  İçerdiği selüloz sayesinde kabızlığa, pektin sayesinde de ishale iyi gelir.

Çilek 
Alerjen bir meyvedir. Bazı çocuklarda döküntü ve kaşıntı yapar. Önce bir tane yedirin vücudunun tepkisini kontrol edin.

Avokado
Bir insanın ihtiyacı olan gıdanın hemen hemen tümünü bünyesinde barındırıyor. Bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimi için faydalı olan yağ kaynağı. Bebeğinizi 6. aydan itibaren avokado ile tanıştırabilirsiniz.

Kırmızı et
Kırmızı et, B12, B6 vitamini, demir, çinko ve protein içerir.. Kırmızı et çocuğunuzun hücreleri tarafından kolay işlenebilen kaliteli protein sağlar.  Bebeklerin bedensel ve zihinsel gelişimleri için oldukça önemlidir. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeğinize 8. ay itibariyle kırmızı et verebilirsiniz.

Yumurta  
Yumurtada, bir çocuğun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin büyük bir kısmı vardır, bu nedenle anne sütüne en yakın besinlerden biri olarak görülüyor.  ,bu açıdan mükemmel bir besindir.  Yumurtaya da, diğer besinlere olduğu gibi kademeli olarak başlatılmalıdır çünkü alerjik bir besindir, özellikle de beyazı. Bazı çocuklar yumurtaya tahammül göstermezler, o zaman ısrar edilmemelidir. Yumurtanın taze olmasına ayrıca dikkat edilmelidir.
Yoğurt 
Yoğurt sindiriminin kolay olması nedeniyle özellikle bebekler için ideal bir besindir.  Yoğurtta bulunan aktif kültürler kalsiyum emilimini artırdığı için, yoğurt da aynı miktar süte kıyasla daha fazla kalsiyum  alınmış olur.
Peynirler
Peynir harika bir kalsiyum, vitamin ve mineral kaynağıdır. Çocuğun büyümesi için gerekli madeni tuzlar, özellikle kalsiyum peynirlerde bol bol vardır, folik asit kaynağı. A, B ve D vitaminleri açısından da  çok zengin.  Süt gibi peynir de protein ve yağ içerir. Bu yüzden, çocuk süt içmek istemezse, peynir onun yerini tutar. aşar peynirinde beyaz peynire göre daha fazla kalsiyum ve protein var.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.