Çocuklarda Oyuncak Seçimi

0 187

Çocuklarda Oyuncak Seçimi

Oyun ve oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey, çocuğun gelişimsel sürecini göz önünde bulundurarak, gelişim seviyesine ve yaşına uygun, psiko-sosyal gelişimi ve sağlığı açısından tehdit edici unsura sahip olmayan oyuncakların seçilmesidir.

Çocuklar için aslında herşey bir oyuncaktır. Ailelerin hayal gücünü ve yaratıcı düşünme becerilerini kullanarak oyuncak üretebilecekleri her türlü malzeme çocuk için oyuncak olabilir. Tuvalet kağıdı ruloları, boş kutular, makaralar, plastik mutfak eşyaları, küçük kaşıklar, tencereler harika oyuncak alternatifleri olabilir.

“Yapılan bir araştırmaya göre hazır bir oyuncağa çocukların gösterdikleri ilgi tam 90 saniye, yani 1,5 dakika. Bunun nedeni ise herşeyiyle hazır bir oyuncakta çocuğun keşfedeceği, araştırıp karıştıracağı, merakını uyandıracağı pek de fazla birşeyin olmaması”

Oyuncak Seçiminde Önemli Kriterler

*Sağlık Bakanlığınca hazırlanan “Oyuncak yönetmeliği”ne göre oyuncaklarda “CE” Avrupa Standartlarına Uygunluk ibaresi olmak zorundadır.

*Oyuncak üzerinde bulunan yaş ibaresi önemlidir. “+3 yaş” ibaresi varsa bu oyuncak küçük parçalar içerdiğinden 3 yaş altına uygun değildir.

*Basit oyuncaklar çocuğun sıkılmasına, karmaşık oyuncaklar da kendine güvenini yitirmesine neden olabilir.

*Oyuncak dayanıklı,kullanışlı ve çocuğun ilgisine uygun olmalıdır.

*Oyuncak kesici,batıcı.kolay kırılabilen, boğulma riski taşıyan özellikte olmamalıdır.

*Çocuklar için zararlı kimyasal madde içerdiğine dair belgeli olan oyuncakları tercih etmelisiniz. Kurşun içeren boyalı oyuncaklarda kesinlikle alınmamalıdır.

*Oyuncaklar kolay temizlenebilir yapıda olmalıdır.

*Doğal malzemeden yapılmış oyuncaklar tercih edilmelidir.

*Oyuncak çocukta merak uyandırmalı; kaslarını çalıştırmalı,girişimciliğini,keşfetme dürtüsündeydi hayal gücünü arttırmalı, çocuğu problem çözmeye yönlendirmelidir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.