Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

0 291

Çocukların Tuvalet Eğitimi

Bebeklerin bağırsaklarını denetlemeleri için gerekli kas ve büzgen gelişimi, 18 aylık olana kadar tamamlanmaz. Çocuğunuzu bu yaştan önce oturağa alıştırmak, onu tedirgin ederek tuvalet alışkanlığı sürecini geciktirir. Bu yüzden, bebeğiniz hazır olana kadar beklemelisiniz. İdrar kontrolü ise daha da geç olur.

-Bebeğinize tuvalet alışkanlığı kazandırmak oldukça sabır isteyen bir uğraştır. Bebeğinizi asla korkutmamalı ve cezalandırmamalı, onu ödüllendirerek teşvik etmelisiniz.

-Bebeğinizin tuvalet denemeleri için en uygun zaman, sindirim organlarının en iyi çalıştığı, yemek sonrasıdır.

-Bebeğiniz bezini  ıslattığı ya da kirlettiği veya bunu yapmak üzere olduğunu biliyorsa, tuvalet eğitimi için hazır demekti.

Tuvaletini tutma

Çocuk tuvalet eğitimi için fazla stresli veya baskı altındaysa idrarını ve/veya dışkısını tutmaya başlayacaktır. Kabızlık veya diğer sorunlardan kaçınmak için şu ilkeleri takip edin:

1. Tuvalet eğitimine bir süre ara verin

O an için işi zorlamayın ve bu sorunu bir ila üç ay içinde tekrar ziyaret ederek çocuğunuza tekrar denemek isteyip istemediğini sorun. Tuvaletini tutma, çocuğun kazanacağı bir güç oyunudur. Yani savaşa katılmayın.

2. Kabızlığı tedavi edin

Dışkıyı tutmanın hem bir nedeni hem de sonucu olan kabızlık, çocuğunuzun beslenmesine ekstra lif ve meyve ekleyerek önlenebilir. Bu birkaç gün içinde işe yaramazsa veya daha ileri düzey bir tedavi gerektirdiğinden kuşkulanırsanız, bir dışkı yumuşatıcı veya hassas laksatifler önerebilecek olan sağlık uzmanınızı arayın.

3.Yatağı ıslatmaya geri dönüş

Çocuğunuz üç, altı veya daha fazla ay boyunca sürekli kuru kalmışsa ve daha sonra yatağını ıslatmaya başlamışsa, nedeni psikolojik olabilir ve bir hastalığa işaret edebilir. Stres gözle görülür bir durumsa ve bir iki haftada çözüme ulaştırılamazsa çocuğunuzun sağlık uzmanına danışın.

4.Yatağı ıslatma sorununun uzaması

Pek çok çocuk 6 yaşından sonra da yatağını ıslatmayı sürdürür. Bu yaşta çocukların yüzde 10’u yataklarını sürekli olarak ıslatırlar ve bu çocukların yüzde 3’ü ergenlik yıllarına girdikleri 12 yaş civarında bu sorunu hala yaşarlar. Bu çocuklar için yatağı ıslatma, genellikle beynin olgunlaşma süreci ve idrar torbası bağlantısı ile ilgilidir. Çocuğunuz 6 yaşında veya daha sonra yatağını hala ıslatıyorsa sağlık uzmanınıza danışın.

5.Bulaştırma

Çoğu çocuk bağırsak aktivitelerini ve popolarını büyüleyici bulur. Bunların ne his verdiği ve nasıl koltuğunu keşfetmek gibi — diğer bir deyişle, kakasıyla oynamak — 18 ay altı çocuklar için normaldir. Fakat daha büyük bir çocuk bunu bilerek parmakla boyama aktivitesi için kullanırsa, buna ilgi göstermek gerekir. Bu genellikle tuvalet ile ilgili bir davranış değil, güçlü bir kızgınlık duygusunu ifade etmektir. Neler olup bittiğini keşfetmek için çocuğunuzun sağlık uzmanıyla bir plan yapın.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.