Çocuklarda Uyku Sorunu ve Uykuya Dalma Zorlukları

0 192

Çocuklarda Uyku Sorunu ve Uykuya Dalma Zorlukları

Erken çocuklukta uyku dönemleri yetişkinlerdeki kadar iyi gelişmemiştir. Süt çocuklarında beş ayrı uyku ve uyanıklık basamağı tanımlanmıştır.

1.Derin uyku dönemi : Gözler kapalıdır,solunum düzenlidir,hareket yoktur.

2.Aktif uyku dönemi: Gözler kapalıdır, solunum hareketi düzensizdir, belirgin bir vücut hareketi olmamakla birlikte küçük seğirmeler olabilir.

3.Uyanık ve sessiz durma dönemi: Gözler açıktır,vücutta belirgin bir hareket yoktur,solunum düzenlidir.

4.Aktif uyanıklık dönemi: Gözler açıktır baş,extremiteler ve gövdede belirgin hareketler vardır. Solunum düzensizdir.

5.Ağlama dönemi: Gözler hafif veya tamamen kapalıdır.

Uyku sessiz,sakin,karanlık ve uygun koşullar ister. Eğer içeride çocuğun dikkatini dağıtacak bir şeyler varsa, sevdiği bir filmin sesi geliyorsa, çocuk uyumak istemeyebilir.  Bu nedenle çocuğunuzu uykuya gönderdiğiniz zaman içeride aklının kalmamasını sağlamanız gerekir.

Yatmaya direnen çocukların bir diğer bahanesi de kötü rüyalar gördüğünü söylemesidir. İki yaşından sonra tüm çocuklarda bu durum görülebilir. Çocuk ağlayarak uyanabilir, rüyaları kovalamak ve onların gelmesini engellemek için uykuya direnebilir. Genellikle  beş yaşından sonra sıkıntılı düşler kaybolur.

Uyku sorunu yaşayan aileler için öneriler

*Böyle durumlarla karşılaşıldığında öncelikle korkusunun ne boyutta olduğunu anlamaya çalışın. Eğer sadece karanlık onu rahatsız ediyorsa, içeriye ufak bir ışık koyarak aydınlatabilirsiniz. Başka bir çözüm ise, gece ona masal anlatırken “kötü kalpli cadı” diye birşeyin olmadığını, öyle bir şeyin odasında saklanamayacağını ona anlatabilirsiniz.

“Unutmayın bu durumları yaşayan çocukların direnmesi ve bu durumu bahane olarak kullanması , anne-babanın yatağında yatma alışkanlığı geliştirebilir.”

*Uyku saati yaşa göre belirlenir. Sabah uyanıp erkenden okula giden 2-5 yaş arası çocuk için 20:30 civarı uygun olacaktır. Bu saat çocuğun enerji harcamasına ve bünyesine göre öne veya geriye çekilebilir.

*Çocuğunuza ritüel oluşturarak, yatmadan önce dişlerini fırçalamasını ve anneye-babaya iyi geceler öpücüğü verilmesi, kitap okunması ve bir bardak ılık süt içmesi gibi bir rutin oluşturulabilir.

*Zamanında hazırlanıp yatağa girdiği için onu kutlayın. Belki bir sticker verebilir , kurallara  3 gün arka arkaya uyduğu için onu ödüllendirerek sevdiği bir parka götürebilirsiniz.

*Çocuğunuz kuralları zorlamaya çalışacaktır. Ona sert olmayın ama kararlı olun. Belki bir miktar esnek olabilirsiniz ama “süre bitti..” dediğiniz zaman gerçekten bittiğini anlasın.

*Çocuğunuz bir mucize olup ta bu söylenenlere hemen alışmayacaktır. Bu süreçte en önemli olan şey sabır ve yavaş yavaş ilerlemektir.

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.