Çocukları Düzenli Uykuya Alıştırmak

0 356

Anne ve babaların en büyük sorunu çocuklarının tek başına uyku düzenini sağlaması konusudur. Çocuğun yatağa giriş saatinde ürettiği bahaneler , pazarlık yapmak , anne babayı yanında istemek , odamda tek başıma korkuyorum tarzı bahaneler sık karşılaşılan durumlardır. Çocuğun böyle durumlar yapması tamamen yapısıyla alakalıdır. Bu durum gittikçe aile ve çocuk arasında çekişmeye neden olur.

Her çocuğun uyku saati farklıdır

Her çocuğun uyku saati farklıdır. Bütün çocuklar akşam 9 da yatıp sabah 10 da kalkmaz. Uyku süresi çocuktan çocuğa değişir. Çocuğun hangi saatlerde yattığı, uyuduğu ve uyandığı, gece kalkıp kalkmadığı gibi uyku düzenine ait bilgilere dikkat etmek ve çocuğun ne kadar süre uyku ihtiyacı duyduğunu anlamak bu çatışmaları azaltabilir. Belkide çocuğun istemediği zamanda uyutup , fazla uyumasını bekliyor olabilirsiniz.

  • Eğer çocuk anne ve babayla yeteri kadar zaman geçirip oynamıyorsa , uykuya gitmekte zorlanıyor olabilir. Çocuğunuza ” yat artık , uyu çabuk” tarzında baskı yapmak yanlıştır. Onu kendinizin yerine koyun.
  • Çocuğun yaşı büyüdükçe uyku zamanı da azalacaktır.
  • Mümkün olduğu kadar her akşam aynı saatte odasına gitmek, karnını doyurmak, pijamalarını giydirmek , yatağa hazırlamak ,diş fırçalama, tuvaletini yapma, kitap okuma vs. gibi- uykuya geçişi kolaylaştıracaktır.
  • Uyku bir ceza gibi öğretilmemelidir. “Madem yemek yemiyorsun ,o zaman odana gidip uyumalısın” gibi cümleler kurulmamalıdır. Çocuğunuzu severek yatağa girmesini sağlamak ve bu sürenin bir gereksinim ve faydalı bir durum olduğunu anlatmakta faydalı olacaktır.
  • Sevdiği bir oyuncağını yanına almasına izin verebilirsiniz.
  • Uyumadan önce biraz sohbet etmek, onu rahatlatacak hikayeler anlatmakta uyumasına yardımcı olabilir.
  • Gerekirse küçük bir ışık açık bırakmakta faydalıdır.
  • Sinirli, kızmış ya da üzgün bir şekilde yatmasına izin vermeyin.
  • En önemlisi uyku konusunda çocuğu zorlamadan alışkanlık kazanmasını sağlamak, yatağa gitmesinde birkaç denemede başarısız olununca pes etmeden denemeye devam etmek, kararlı olduğunuzu belli etmek gerekiyor. Bir gün odasında ertesi gün salonda kanepede yatmasına izin verilen çocuk yatağında ve saatinde uyumakta zorlanacaktır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.