Çocuklarınıza Yemeği Zevkli Hale Getirmenin Yolları

0 313

Çocuğunuza yemeyi zevkli hale getirin.

Çocuğunuzu kısıtlamayın. Önce oyununu oynasın , daha sonra karnı doysun. Bırakın tabağındaki çorbasını döksün, parmaklarını içine soksun, etrafı kirletsin. Yemek yemek onun için oyun oynamak kadar eğlenceli olmalı.

Küçük ve renkli tabaklar , süslü bir şekilde hazırlanmış kahvaltı tabağı, gerekirse piknik havası verilerek yedirilen yemekler daha verimli ve eğlenceli olabilir.

TV karşısında yedirmek kalıcı bir çözüm değil

Televizyon karşısında yemek yedirmek anne ve babaların sıklıkla tercih ettiği bir durum olsa da malesef kalıcı bir çözüm değildir. Bunu yapmak yerine televizyonu kapatıp onunla konuşarak, ilgi ve isteğini anlayıp o doğrultuda gerekirse oyunlar oynatarak , bebeklerini ve arabalarını önüne koyarak daha keyifli bir şekilde yemek yedirebilirsiniz.

Çocuğunuz acıktığında, huysuzluk yapabiliyor, nedensiz ağlayabiliyor. Çoğu zaman bu tepkiler acıkmanın dışa vurumu oluyor. Bu tepkileri iyi değerlendirip, çocuğu yemeye teşvik etmek gerekiyor.

Yerde yemek yedirmek çoğu zaman eğlenceli olabilir

Çocuğunuza yemek yedirirken öncelikle annelerin sakin ve güler yüzlü olması gerekiyor. Bu çocuğa güven verir.  Çocuğun yemek yiyeceği mekan, ergonomik tasarlanmış, düşme riski düşünülerek hazırlanmış olmalı. Bazen yerde yemek hem güvenilir, hem de eğlenceli olabiliyor.

Yemeğin yanına alternatif yiyecekler hazırlayın

Çocuğunuzun gelişimini düzenli bir hekim ile birlikte takip edilmesi gerekir. Bunun dışında çocuğunuzu kendiniz tartıp, boyunu ölçüp diğer çocuklarla kıyaslama yapmamanız gerekir. Unutulmamalı ki her çocuk özeldir. Her çocuğun doğduğu andan itibaren damak tadı var. Bu nedenle sevmediği bir besini, gereksinimi olduğu gerekçesiyle zorla yedirmemek gerekiyor.

Örneğin sebze tüketmeyen bir çocuğa alternatif olarak meyve vererek ya da peynir yemeyen çocuğa evde hazırlanmış meyveli yoğurt hazırlayarak ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almasını sağlayabilirsiniz.

D vitamini alımı çok önemli

Bebeğe ilk 4-6 ay sadece anne sütü verilmeli. Altıncı aydan sonra ise doktorun önerilerine uyarak ek besinlere başlamak gerekiyor. Bazen altıncı aydan öncede, hekim önerisiyle bebeğin büyüme ve gelişme parametreleri dikkate alınarak ek besinlere başlanabiliyor. Bunun yanı sıra ek besinlere başlanması gereken dönemde başlanmadığı zaman, sonrasında beslenme sorunları bir hayli fazla oluyor. Hayatın ilk bir yılında bebeğin D vitamini ve demir ihtiyacı da damla veya şurup olarak ek besinlerle birlikte karşılanmalı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.