Çocukluk Dönemi Testleri

0 226

Bebeğimiz hayata gözlerini açtığı zamandan,belli bir yaşa kadar farklı testlerden geçerler. Bu testleri düzenli yaptırmak bebeğinizin ve çocuğunuzun sağlığı için çok önemlidir. Bizler de sizler için bu testleri araştırdık. Buyurun birlikte inceleyelim

           ÇOCUKLUK DÖNEMİ TESTLERİ

Gelişimsel Kalça Displazisi Taraması Halk arasında adı kalça çıkığıdır. İlk 6 ay içinde yapılan basit bir ortez kullanımıyla engellenebilen, geç kalındığında ise ameliyat olmayı gerektiren bir durumdur. Bu nedenle 4-6 haftalar arasında kalça ultrasonu mutlaka çekilmelidir.
Hemoglobin Ölçümü Kan sayımına ilk olarak 6 ayda başlanarak belli aralıklarla tekrar edilmelidir. Anemi tüm vücut sistemlerimizi yakından ilgilendirmektedir. Özellikle ilk yaşta en sık görülen demir eksikliği anemisinin, çocuğun IQ puanında düşüklük yarattığı da belirtilmiştir.
İdrar Bakısı İdrarda ilk 6 ayda olmak üzere belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Toplumumuzda erişkin böbrek yetmezliklerinin nedeni aslında çocukluk çağında fark edilemeyen veya tedavi edilemeyen VUR(vezikoüreteralreflü) dediğimiz idrarın mesaneden böbreklere doğru geri kaçma durumudur. Düzenli olarak idrara bakılarak idrar yolu enfeksiyonu taranmalıdır. Ayrıca bu basit ve çocuğa acı vermeyen idrar baskısı ile Tip 1 diyabet dahil pek çok hastalığa yakalanmak mümkündür.
Tansiyon Taraması Sağlıklı çocuklarda 3 yaşından itibaren her muayenesinde tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Risk faktörü varlığında ise yaşa bakılmaksızın tansiyon ölçülmelidir.
Lipid Profili Hiperlipideminin erken tanısı ile damar tıkanıklığının önüne geçilebilir. Ailede risk faktörü varlığında 2 yaşından itibaren ‘LDL Kolesterol’ bakılarak taramalara başlanmalıdır.
Ortopedik Taramalar Çocukluk çağında ‘skolyoz’ adını verdiğimiz omurga eğriliği ve kamburluk taranmalıdır.
Otizm Taraması Günümüzde her 68 çocuktan birinde otizm görülmektedir. Pek çoğu gerek erken tanınmaması,gerek ailenin kabullenmemesi nedeniyle erken tanı alamamakla tedaviye geç başlanılmaktadır. Doktorunuz 18 ve 24 aylarda şüpheniz varsa 2 yaşından sonra da otizm taraması yapmasını talep ediniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.