Doğum Çantasında Bulundurulması Gerekenler

0 328

20.Haftaya gelmeden doğum çantası hazır edilmelidir. Normal şartlarda bu hazırlıkların 35- 36. Haftada hazır edilmesi söylenmektedir ancak hamilelikte erken doğumlar genel olarak 30. Haftada görülmeye başlar bu sebepten dolayı doğum çantasını bu hafta içinde hazırlamanız sizleri bir adım önde tutacaktır.

Faydasız eşyalarla dolu çantaları hastaneye taşımak büyük bir yük olacaktır. Suyunuz geldiğinde sizi hastaneye götürecek kişi veya kişilerin doğum çantasını kolayca taşımasını sağlamak sizlere büyü avantaj sağlayacaktır.  Bunun yanında doğum çantasını kolay ulaşabileceğiniz, ev kapınıza en yakın yerde tutmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Doğum belirtileri gerçekleştiğinde doğum çantasını en yakın yerde bulursanız aklınızdaki telaşlardan birisi kalkmış olacaktır.

Mutlaka 2-3 takım gecelik veya pijama (bebeğinizi emzireceğinizden önden düğmeli olanları tercih edilmelidir.), sabahlık, çorap, terlik, bol miktarda iç çamaşırı, kişisel temizlik ürünleri (diş fırçası, diş macunu, sabun, havlu, tarak, deodorant, kolonya v.s.), küçük el aynası, bol miktarda hijyenik ped, en az iki adet emzirme sutyeni, meme uçlarını korumak için hazır satılan kompresler, meme ucuna sürmek için krem, meme ucunu temizlemek için uygun olan mendiller, kirli çamaşır torbası. Bir paket peçete veya rulo havlu.

İnce detaylar ise;

*Ses kayıt eden cihazınız varsa, yanınızda götürerek bebeğinizin ilk ağlamalarını kaydedebilirsiniz.

*Varsa video kamera veya fotoğraf makinenizi de yanınızda götürmeniz; ilk günün güzelliğini, heyecanını ve mutluluğunu ileride tekrar yaşama imkanı verecektir.

Ayrıca; Doğumdan sonra solan cildinizi biraz olsun canlandırmak için yanınızda birkaç makyaj malzemesi götürebilirsiniz. Hastaneden çıkarken giyeceğiniz kıyafeti de mutlaka düşünün. Yine hastaneden çıkarken bebeğinizi taşıyabileceğiniz bir portbebe ve bebek bakım çantasını da listeye dahil edin. Ayrıca eve dönerken bebeğinize giydirmek istediğiniz özel bir giysi varsa onu da unutmayın. Eğer meme ucu probleminiz olur ve bebeğinizi emzirme sorunu ortaya çıkarsa diye meme ucuna takılan silikon meme uçlarından (meme kalkanı da deniyor) bir veya iki adet yanınızda götürmenizde fayda var. Böylece vakit kaybetmeden bebeğinizi emzirebilirsiniz. Meme kalkanı da, ilk günlerde bebeğin fazla emmesinden kaynaklı oluşabilecek tahrişe karşı meme ucunun hava alması ve bu sayede çabuk iyileşmesini sağlaması açısından faydalı olur.

Doğum çantasında anne için neler bulundurulmalı?

 • İçinde rahat edebileceğiniz,  geniş bir elbise veya tişört seçmelisiniz. Ayrıca seçeceğiniz elbise veya tişört kalın olmamalıdır. Çünkü doğum anında telaşla zaten yeterince ter dökeceksiniz. Bir de kalın elbiseler yüzünden vücut ısınızı yükseltmeyi riske atmayın.
 • Üşüme ihtimaline karşı hastane odasında çekildiğinizde veya hastaneye giderken kullanabileceğiniz bir şal veya ceket bulundurunuz.
 • Saç tokası
 • Diş fırçası gibi kişisel temizlik ürünleriniz.
 • Hastanede kalma sürenizin uzamasına hazırlık olacak şekilde birkaç tane ped ve temiz çamaşırlar.
 • En az iki tane emzirme sutyeni bulundurmanız sizler için çok önemlidir.
 • Bunların dışında çok da önemli olmayan ama o anı ölümsüzleştirmek için ses kayıt veya video cihazı götürüp bebeğinizin ilk ağlamalarını ve görüntülerini çekebilirsiniz.

Doğum çantasında bebek için neler bulundurulmalıdır?

 • Çocuk bezi (en küçük boy)
 • Alerjik testlerinden geçmiş ıslak mendil
 • 3 veya 4 adet zıbın
 • Bir kaç tane başlık
 • Çorap, eldiven
 • Mevsimine göre yelek veya hırka
 • Bebek battaniyesi
 • 4- 5 adet yumuşak ve temiz havlu (alınan havlu türü malzemelerin kesinlikle alındıktan sonra yıkanıp ütülenmiş olmasına dikkat ediniz)

Kirli çamaşır çantası ve bebe şampuanı gibi malzemelerin bulundurulması gerekmektedir.  Ayrıca bebeğinizin temizliği konusunda aşırı titiz iseniz hastanede bebeğinizin ve sizin yatağınızda kullanılacak çarşaf ve nevresimlerin de doğumdan hemen sonra ulaşmasını sağlayınız.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.