Doğurganlığı Etkileyen Faktörler

0 351

Doğurganlığı Etkileyen Faktörler

Hamile kalmak ve bebek sahibi olmak her çiftin hayalidir. Kimi çiftlerde herşey yolunda giderken , bazen aksilikler ortaya çıkabilir. Doğurganlığı etkileyen faktörler bazen çiftlerin daha kolay çocuk sahibi olmasını sağlarken bazen de olumsuz yönde etki yapabilir , gebeliğin oluşumunu zorlaştırır.

Bu etkenler tıp dilinde erkeğe ve kadına ait üreme sıkıntısı olarak tanımlanır. Bazen bu durum kolay ve zahmetsiz tedavi edilirken , bazen de zorlu ve meşakatli bir süreçten geçilir. Erkeğin yaş ile alakalı sıkıntı olmamasına rağmen , kadında doğurganlık yaşla bağlantılı olarak azalır.

Kadınlarda yaş ilerledikçe doğurganlık özelliği azalır ve bu doğurganlık ihtimalini azaltır. Bunun yanı sıra doğurganlığı etkileyen bazı hastalıklar da bulunmaktadır.Doğurganlık üzerinde etkisi olan unsurlar arasında eşlerin belirli süreyle düzenli bir cinsel ilişkisinin olması ve ilişkinin korunmasız olması gelir.

Doğurganlığı Olumsuz Etkileyen Faktörler

Kadının ilerleyen yaşı doğurganlık üzerindeki olumsuz etkenlerin başında gelir

  • Kadının yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girmemesi yani cinsel ilişki sıklığının yetersiz olması
  • Kadının hamile kalmasını sağlayacak erkeğin spermlerinin kalitesi ve canlılığının yetersiz olması. Erkek spermlerinin kadının vücudunda 48-72 saat arası canlı kalması nedeniyle, her gün cinsel ilişkide bulunmak gereksizdir.
  • Kadın ve erkeğin sigara içme alışkanlığına sahip olması halinde, yumurta ve sperm kalitesi olumsuz şekilde etkilenecektir.
  • Kadın ve erkeğin obez denecek seviyede kilolu olması doğurganlığı etkileyecektir. Bunun gibi aşırı derecede zayıf olmaları da doğurganlık üzerinde olumsuz bir etkidir.
  • Stresli bir yaşamında içinde olanlarda doğurganlık mutlaka olumsuz etkilenir.

Doğurganlığı Olumsuz Etkileyen Rahatsızlıklar

  • Yumurtalıklar ile fallop tüpleriyle alakalı olarak önceden geçirilen cerrahi girişimler geçirilmesi. Bunlar karın içi organlarda, üreme organlarında yapışıklıklara neden olarak doğurganlık üzerinde olumsuz etkide bulunur.
  • Hiperprolaktinemi
  • Tiroit bezinden kaynaklanan rahatsızlıklar
  • Endometriozis, çikolata kisti, rahimde olan polip, miyom benzeri oluşumlar
  • Yumurtlamanın olmaması ya da yumurta rezervinin azalmış olması, yumurtlamanın düzensizliği ya da bozukluğu

Özellikle kadında karaciğer, kalp, böbrek, şeker hastalığı gibi hastalıkların olması doğurganlık üzerinde etkili olabilir. Bu her kadın için aynı etkide olmaz. Fakat kadınların bir kısmının bedenleri gebe kalmak için daha seçici davranabilir. Bazı kadınlarda sorunları olmasına rağmen, doğurganlıkları olumsuz etkilenmeden gebe kalabilir.

Doğurganlık çok özel bir kavramdır. Bazı kadınlarda herhangi bir sorun bulunmasa bile, psikolojik etkilerden dolayı gebelik elde edilemez. Kısırlık nedeni olarak psikolojik etkenler baskın olabilir. Anatomik yapı, genetik etkenler doğurganlıkta ön plana çıkabilir. Rahim içindeki anatomik bozukluklar, erkekteki sperm bozuklukları doğurganlığı etkiler.

 

Doğurganlığı Olumlu Şekilde Etkileyen Faktörler

Yukarıda sayılan olumsuz etkenlerin olmaması halinde doğurganlık üzerindeki olumsuzluklarda ortadan kalkabilir. Kadının genç yaşta olması ve dolayısıyla yumurta rezervinin yeterli olması, yumurtalıkların düzenli olarak işlev görmesi, erkeğin sperm kalitesinin yeterli olması gerekir. Bu durumda çiftlerin düzenli olarak korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmesi halinde daha kolay gebelik elde edilebilir.

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.