DOULA Nedir ?

DOULA Nedir ?

0 336

‘DOULA’

SEVGİLİ ANNE ADAYLARI;

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz an da bu konuda bilgilerinizi sorgulamaya başlamış olabilirsiniz. Bebeğiniz için en iyisini yapmak doğru ilerlemek için sürekli arama motoru aktif halde de olabilir. 🙂

Kızıma hamile olduğum dönem de hemşireydim. O zaman oturduğum yerde doula desteği veren kimse yoktu. Bende doğum destekçisi olarak eşimi seçmiştim. Doğum öncesi doğum anı destek almak ne kadar önemli yaşayarak görmüş olduk. Bu arada doula olmak için alabileceğim eğitim yerlerini araştırıyorduk. Bu şekilde başladı benim de doula olmak düşüncem ve bunu kesinlikle hayata geçirmeliydim. Bir kadının yaşayabileceği en güzel anına şahitlik etmek yapabileceğim en iyi iş olurdu, öyle de oldu…

Siz de doğum desteği almak ister miydiniz ?

Aslında yurtdışında bu destek sağlanmakta ve modern doğum kültüründe tüm doğum süreci ve doğum anı boyunca anne ve ailesine kesintisiz destek sağlayan kişiler “doula” olarak çalışmakta.

Bu kişiler size hamilelik dönemi itibariyle fiziksel-psikolojik destek verebilecek profesyonel kişilerdir.

Özel eğitim alan bu kişiler doğum algısı, korku endişe ve stresle baş edebilmeniz doğum sürecin de bedeninizi ve zihninizi rahat bırakabilmeniz için destek sağlamakta.

Ülkemizde ki karşılığı doğuma hazırlık eğitmeni, Doğum koçu ya da doğum destekçisi diye geçmekte.

Peki doula neden olmalı?

Ülkemizde sağlık sektörünün yoğunluğu hekimlere düşen hasta sayısı ve personel süreci ele alınınca bir gebeye birebir eğitim verme ve hazırlama imkanı malesef yok . Böyle olunca da gebenin çevre baskısı ve gebeye yaklaşımı ile olumsuz doğum hikâyeleri sayısı artış gösteriyor. Yetersiz bilgiye sahip gebe ise gereksiz tıbbi müdahale ye mağruz kalmaktadır. Bu süreçte korkularınızı azaltmak fiziksel-psikolojik olarak alacağınız desteğe ve bilgiye bağlıdır.

Unutmayın ki bilinmezlik sizi korkutmaya devam edecektir. İhtiyacımız olan ise “bilgi” ama bu konuda da doğru bilgiye ulaşmanızı öneririm.

Yapılan araştırmalar da bunu kanıtlıyor , doğum öncesi hazırlık yapan ve doğum da kesintisiz doula desteği alan anne adaylarının daha az sezaryen tercih ettiği ve %60 daha az epidural talebi, % 30 daha az forseps ya da epizyotomi ihtiyacı duyulmaktadır.

Peki bu eğitim içeriği nedir diyecek olursanız.

Öncelikle şunu söylemeliyim sadece normal doğuma hazırlanmak değil her türlü doğum şekli ve sürecini göz önünde bulundurarak anne bebek sağlığını göz arda etmeden doğum tercihlerinizi oluşturmanız da destekçinizim.  Doğum fizyolojisi ve psikolojik etkileri hakkında bilgi alabilir, bedeninizde ki değişimi nasıl destekleyeceğinizi uygulamalar ile pekiştirmiş olacaksınız. Doğum anı derin gevşeme nefes ve aktif hareketleri öğrenerek gereksiz yapılacak müdahalelerin önüne geçebilirsiniz. Siz de alacağınız eğitim içeriğini muhakkak öncesinde görüşmenizi öneririm.  Doula seçimi yaparken size yol göstermiş olacaktır.

O zaman doula seçerken nelere djkkat edebilirsiniz?

Sizinle kurduğu iletişim çok önemli kendinizi rahat ifade edebiliyor olmalısınız.

Doğuma bakış açısı bir felsefeye sahip mi?

Sizin kararlarınıza saygı duyuyor mu?

Çalışma şekli ve ücretleri

Doğum da yanınız da olabilecek mi?

Doğum sonrası destek veriyor mu?

Her doğumun kendine has bir süreç olduğunu söylemek istiyorum bu anlamda doula nız sizin karar ve taleplerinize saygı duyarak doğru olan bilgiyi yalın şekilde size iletiliyor olmalı. Seçiminizi bu doğrultu da yapabilirsiniz.

Aile kavramının güçlendiği bu süreçte umarım sağlıkla ve sevgiyle bebeğinizi kucağınıza almanız dileklerimle…

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.