Ebeveynlerin korkulu rüyası : İSHAL

0 194

Çocukların yaşları küçüldükçe hastalığa olan yatkınlıkları artar. Bu ishal için de geçerli bir kuraldır. İshal mikropları, ağız yoluyla alınan mikroplardır. Dolayısıyla sık sık elleri ve ellerini ağızlarına götüren çocuklar ve okul döneminde özellikle tuvaletlerde el hijyenini önemsemeyen çocuklar bu hastalığa oldukça açık durumda olurlar.

Peki çocukları ishalden nasıl koruruz?

Aslında tek kural hijyen! İyi bir bağırsak sağlığı için dengeli beslenmek çok önemli. Hazır ve işlenmiş gıdalar bağırsak florasına en çok zarar veren etkendir. Çocuklarımızı paketlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak tutmak ve bolca probiyotik içeren yoğurt,ayran,kefir beslenmesine yönlendirmek gerekir.

İshalin vücuda tepkileri neler olur?

En önemli zararı sıvı kaybı. İshal ile kaybedilen sıvının az az, sık sık bulantı ve kusmayı tetiklemeyecek şekilde yerine konması gerekir. Sıvı kaybını engellediğimiz sürece sorun oluşmaz. Anne sütü alan bebekler bu konuda şanslı grup olarak sayılır. Çünkü anne sütü hem içerdiği sıvı miktarı hem de bağışıklık sistemine katkıda bulunan enzimleri sebebiyle ishalde eşsiz bir besindir. O yüzden çocukları ishalden korumak için bol su tüketilmesi , bebekleri ise bol bol emzirmek yeterli olacaktır.

Beslenme Önerileri

Bu dönemde bağırsakları çok yormayacak yumuşak gıdalar , nişasta içeren pirinç,makarna,patates tercih edilmeli. Probiyotik içeren yoğurt,ayran,kefir,lif içeren muz,elma ve armut bu dönemde en çok önerilen besinlerdir. Kayısı,erik gibi bağırsak hareketlerini daha da arttıran besinlerden, hazır gıdalar, bol yağlı ve şekerli yiyeceklerden ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.