Emziren Anne Hamile Kalır mı?

0 376

Emziren Anne Hamile Kalır mı?

Çocuk sahibi olmak anne ve baba adaylarını en büyük hayali. Fakat bazı durumlarda anne babayı bir telaş kaplar. Özellikle anne adaylarının çalışmakta olması,kariyer planlaması gibi durumlar kişileri çocuk sahibi olurken birkaç kez düşünmeye tetikliyor.

Anne iş hayatı sebebiyle çoğunlukla tek çocuk tercih etmek istese de birbirleriyle zaman geçirip paylaşmayı öğrenmeleri sebebiyle birden fazla çocuk planlayan aileler de oluyor. Bu durumda anne babalar kardeşler arasındaki yaş farkını 4 – 5 yıl gibi planlamak istese de malesef planlar her zaman tutmuyor.

Normal şartlarda iki çocuk arasındaki yaş farkının en az 2 yıl olması önerilir. Fakat doğum sonrası 6 ay içerisinde hamile kalan bir kadının , erken doğum yapma riski artmaktadır. Bu durum anne karnındaki bebeğin gelişimini de çoğu kez olumsuz yönde etkiler. İkinci bebek için 60
aydan (ortalama 5 yıl) uzun süre beklemek de erken doğum riskini tetikleyen bir durumdur.

Doğum yapmış olan annenin ikinci bebek istemesi için en az 11 ay kadar beklemesi gerektiği bilinmektedir. Doğum yapan bir kadın doğumdan hemen sonra hamile kalamayacağını
düşünse de bu yanlış bir düşüncedir. Ancak emzirme süreci tekrar hamile kalmaya engel olmayan bir süreçtir.

Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olanlar ikinci bir çocuk sahibi olabiliyor

Tüp bebek tedavisiyle anne baba olan kişilerde doğum sonrası korunma yollarının çoğu uygulanmaz. Buna sebep olarak, kadının nasıl olsa hamile kalmasının çok güç olduğu, ilk bebeğin çeşitli tedavi yöntemleriyle var olduğu öne sürülür. Ancak bilinen bir gerçek vardır ki, bu tip kişilerde ikinci bebeğin var olması daha kolay olmaktadır.

Emzirme dönemi anne ile bebek arasında oluşacak bağın güçlenmesini sağlamaktadır. Emzirmek hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından çok önemlidie. Özellikle doğumdan sonraki ilk 6 ay boyunca bebeğin yalnızca anne sütüyle beslenmesi bağışıklık sistemini
güçlendirir. Emzirme döneminde annenin tekrar hamile kalmaması bu anlamda önem taşımaktadır. Çünkü anne ile bebek arasındaki bu güçlü bağ emzirme döneminde annenin hamile kalmasıyla giderek zayıflamaktadır.

Ayrıca annenin vücudu henüz toparlanmaya başladığı için yakın bir ikinci gebelik anneyi olduğundan fazla yorabilir. Emzirme döneminde gebe kalan anne bebeğini emzirmeye devam edebilir. Ancak doğum yapan bir kadının sonraki dönemde yardıma ve desteğe ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Bu destek özellikle pozitif enerji anlamındadır. Ayrıca uykusuzluk, yorgunluk gibi nedenlerden dolayı da annenin dinlenmeye ihtiyacı olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.