Emzirme Başlangıcı

0 269

Sevgili anne adaylarım, anneler;

Emzirmeye başlangıçta gebelik itibariyle zihninizde oluşturduğunuz ‘emzirme sorunsalı’ gerçek sorun hâline gelebiliyor. Nasıl mı? Değişen hormonların etkisi olsun çevre faktörü olsun sizi olumsuzluklara itebilir. Yapamayacak, yeterli süte sahip olamayacağınız düşüncesine kapılabilirsiniz. İşte bu yüzden alınan destek gebelikte daha başlamalı ve devam etmelidir.

Duygusal süreç ve hormonlarınız artık değişiyor gebelik boyunca östrojen ve progesteron yerine oksitosin ve prolaktin hormonu artık hızla yükselişte olacak. Bunun için gerekli ortam emzirmeniz ve rahat olmanız oksitosin hormonu ancak mutlu ve rahat olduğunuz süreçte aktif olacaktır  .

Kalıplaşmış cümlelerden uzak durun!! Çünkü bebeğiniz daha önce tecrübe kazanılmış bebeklerle aynı özellikleri taşımayabilir. Bu anlamda hem kendinizi hem de bebeğinizi kimseyle kıyaslamayın. Yapılan eleştirilerin de bu anlamda bir önemi olmamalı..  şimdi gelelim süt oluşumuna 😉

Gebeliğinizin 16.haftası itibariyle artık süt oluşumu için uygun ortam sağlanmıştır. Yani süt hazır bekliyor. Doğumdan sonra sütüm gelir mi? Gelmeyecek endişesi  sadece sürece zarar verir.

Doğumdan sonra ten temasının en hızlı şekilde sağlanması bu anlamda hem bebekte kaygı oluşumunu engeller. Hem de anne de stres, endişeyi azaltır  Arada kurulan bu bağın güçlenmesini destekleyecektir. Devreye rahatlama ile oksitosin hormonu başrolü alır . Bebeğin memeyi tutması ile uyaran gider ve kaslar kasılıp gevşeyerek sütün inişini başlatır . Hipofiz bezi süt üretimini başlatmıştır.

O zaman sütün ilk zamanlar yoğun ve az gelme sebebi nedir?

Gebelikte başlayan ilk süt üretimi kolostrum doğumdan sonra emzirmenin başlaması ile 3-5 gün gelecek olan koyu kıvamlı, hafif sarımsı bir süttür. Bu süt bebeğin aşısı, dünyaya geldiği ilk saatlerde bağışıklık sistemini güçlendirmesi için gerekli tüm antikor ve Img içermektedir. Eskiden bu sütün bebek için zararlı olarak düşünüldüğü ve bebeğe kesinlikle içirilmediği bilinmekte. Bebek için ne kadar büyük bir kayıp.  Yaradılış o kadar güzel olacak ki bebeğin mide kapasitesi de gelecek bu sütün miktarına kıvamına uygun yetebilecek düzeydedir.

“Bu yüzden bardak bardak süte ihtiyacınız yok”

Vücut bebeğiniz için gerekli süt üretimini yapıyor olacak siz buna inanıp, rahat bir pozisyonda emzirmeye başlayabilirsiniz. Bunun için bel desteği olan rahat bir yerde oturmanız ya da hafif uzanmanız yeterli olacaktır.

Sütünüz bebeğinizle olsunJ görüşmek üzere…

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.