Emzirme Döneminde Beslenme

0 216

Emzirme Döneminde Beslenme

Gebelik döneminde olduğu gibi emziren annelerin beslenme konusuna dikkat etmesi gereken bir konudur. Annelerin günlük enerji ve bebeğinin beslenme ihtiyacını karşılamak için önemlidir.

Uzmanlara göre emziren annelerin günlük en az 1800-2000 olması yönündedir.   Yapılan bir yanlış annelerin kendilerine 3 büyük öğün yapmasıdır. 3 büyük öğün yapmak yerine öğünlerini arttırmak daha sağlıklıdır. Unutulmamalıdır ki önemli olan çok yemek değil , dengeli ve düzenli yemek önemlidir.Gebelik ve emzirme döneminde sık vurgulanan bir başka konu bol sıvı tüketimidir. Gebelik ve emzirme döneminde 2,5-3 litreye yakın sıvı tüketilmelidir. Bunlar sadece su içmek veya sadece meyve suyu, soda içmek değil  dengeli ve düzenli olmasıdır.

-Protein Kaynakları : Kırmızı et, Beyaz Et (Tavuk , Hindi, Balık),Baklagiller (Fasulye,Nohut,Mercimek gaz yapıcı özelliklerinden dolayı kimyon,karabiber ile pişirebilirsiniz.),Süt(Aynı şekilde gaz yapma özelliği bulunduğu için

laktozsuz sütleri,keçi sütünü tercih edebilirsiniz.) Yumurta,Yoğurt,Peynir

-Kalsiyum Kaynakları : Fındık,Dereotu, Fesleğen,Kekik,Nane,Adaçayı,Maydanoz,Biberiye,Balık,Kefir,Süt ve Süt Ürünleri (Günde 1300 mlg kalsiyum alman gereklidir. )

-Karbonhidrat Kaynakları : Kırmızı pancar,Elma, Yaban mersini,Mercimek(Gaz yapma durumundan dolayı pişirirken içine karabiber ya da kimyon atabilirsiniz. ),ceviz,badem,nohut,

-Demir : Karaciğer, Kırmızı et,Tavuk,Hindi,Nohut, Kuru fasulye,

Ton balığı, Sardunya, Uskumru,Mezgit

-A Vitamin Kaynakları : Karaciğer, Süt ürünleri, Balık, Yeşil yapraklı sebzeler,Peynir,

-İyot Kaynakları : Pirinç,Makarna, Karaciğer,Çilek,Yoğurt,Balık,Maden suyu,Fasulye

-Bakır Kaynakları : Kabuklu yemişler, Tohum,Buğday,Kakao,Mantar,Fındık,Şeker pekmezi (Günlük alınması gereken bakır 1.300 mcg dir.)

-C Vitamini Kaynakları : Narenciye, Domates,Patates, Brüksel lahanası,Brokoli, Ispanak,Kivi,Maydanoz, Karnabahar, Brokoli, Kırmızı biber, Taze fasulye, Soğan,Bezelye,Tere

Yapılan araştırmalarda emziren annelerin yeterli ve dengeli beslenmesi ve düşük kalorili diyet programlarını uygulamaması gerekmektedir. Yine bunların yanında emziren anneler için geleneksel olarak uygulanan beslenme alışkanlıklarının mevcut olduğu belirlenmiştir. Anneler beslenme düzenlerini gözden geçirerek bu duruma göre bir düzenleme yapmaları gerekmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.