Gebelik ve Yumurtalık Kisti

0 329

Gebelik ve Yumurtalık Kisti

Yumurtalık gebelik döneminde de yumurtalıklarda kistler oluşabilir.kistleri gebelik öncesi dönemden gebeliğe taşınabileceği gibi, ender durumlarda oluşabilir.

Erken gebelik dönemi ultrasonografisi yumurtalıklarda kistik oluşumların saptanabilmesi için en uygun dönemdir. Gebelik ilerledikçe rahimin büyümesi ultrasonografide kitlesel oluşumların tanısını zorlaştırabilir.

Her yumurtalık kistinde olduğu gibi gebelik döneminde saptanan yumurtalık kistlerinde de göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta vardır:

Öncelikle kistin iç yapısı ve boyutları önemlidir:

Kistin tümüyle sıvıdan oluşan bir iç yapıya sahip olması ve tek taraflı olması bu kistin kansere bağlı olma olasılığını önemli derecede azaltır. Anne adaylarının genç insanlar olması, gebelik döneminde saptanan kistin habis olma olasılığını daha da azaltır. Gebelikte saptanan kistlerin bir çoğu bu özelliği taşırlar.

Kistin büyüklüğü ise gebelik döneminde ve / veya erken lohusalık döneminde kiste bağlı oluşabilecek sorunlar için iyi bir yol gösterici olabilir.

Kesin bir sınır olmamakla beraber, 10 santimetre ve üzerinde çapı olan kistlerin gebelik ve lohusalık döneminde “torsiyona uğrama” yani boğulma ve acil ameliyat gerektirme olasılığı nispeten yüksektir.

Gebelikte en sık görülen yumurtalık kistleri

Erken gebelik döneminde en sık görülen ve “yumurtalık kisti” sanılan yapı sarı cisim adı verilen normal gebelik yapısıdır. Gebeliğe hormon desteği veren bu yapı ilerleyen gebelik haftalarında genellikle kaybolmasına karşın bazen çok büyük boyutlara ulaşabilir ve / veya gebeliğin ilerleyen haftalarına kadar kaybolmayabilir.

Sarı cisim kaynaklı kistlerin gebelikte bir sorun yaratma olasılıkları oldukça düşüktür.

Bunun yanında genç kadınlarda sık görülen kist türlerinden biri olan “işlevsel kistler” gebelik döneminde de varlıklarını sürdürebilirler. Bu kistler, yumurtlama esnasında oluşan foliküllerden birinin çatlamak yerine büyümeye devam ederek kist haline gelmesiyle oluşurlar.

Bu tür kistlerin gebelikte sorun çıkarıp çıkarmayacağının en önemli göstergesi kistin çapıdır.

En sık görülen bu iki kist türü yanında gebelik döneminde yumurtalıklarda her türlü kist görülebilir. Ender görülen bu kist türlerinde tedavi yine kistin büyüklüğüne ve habaset şüphesi taşıyıp taşımamasına göre değişir.

Gebelikte hangi durumlarda kist için ameliyat gerekir?

*Çok ender görülse de, habaset şüphesi taşıyan her kist (çift taraflı kistler, içlerinde sıvıyla beraber sert alanlar da içeren kistler, çok büyük kistler gibi) gebeliğin hangi döneminde olursa olsun ameliyatla çıkarılır. Şüpheli durumlarda MR incelemesi kist hakkında daha iyi bilgi verebilir.

Kistin çapının 5 santimetre ve altında olduğu ve torsiyon gibi bir durumla karşılaşılmadığı sürece genellikle gebelikte herhangi bir müdahale yapılmaması tercih edilir.

Kist çapının 5-10 santimetre arasında olması durumunda iç yapısı tümüyle sıvı olduğu belirlenen kistlere de bir sorun çıkarmadıkları sürece müdahale edilmemesi önerilmekle birlikte iç yapısı farklı olan kistlerin ameliyatla çıkarılması daha uygundur.

Kist çapının 10 santimetre ve daha fazla olması durumunda beklemek, bir yandan torsiyon riskinin yüksek olması, öte yandan kistin habis olma olasılığınnın da gündeme gelmesi nedeniyle riskli olabilir.

Ameliyat ne zaman yapılır?

Torsiyon gibi acil bir durumda ameliyat için gebeliğin haftası ikinci plana düşer ve ameliyat mutlaka gerçekleştirilir.

Bunun dışında kalan durumlarda ameliyat için en uygun gebelik haftası, düşük riskinin nispeten azaldığı birinci trimester ve sonrasıdır.

Sezaryan esnasında saptanan kistler genellikle ameliyat esmasında çıkarılırlar.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.