Gripken Emzirilmez Yanlışına Kapılmayın!

0 315

Anne sütü alan bebekler sağlıklı ve mutlu büyürler. Anne sütü içeriğindeki akyuvarlar ve bir dizi faktörler olması sayesinde başta ishal olmak üzere bebekler enfeksiyon hastalıklarından korunurlar. Bu sebeple bebekler annelerinin vücuduna giren grip virüslerinden etkilenmemektedir. Yani anne asla hasta olduğunu düşünüp bebeğini emzirmeyi bırakmamalıdır.

Anne sütünün artması için sık sık emzirmek şart!

Anne sütünün artması için sık sık emzirmek, düzenli bir şekilde takip etmek şart. Emzirmek bebek için olduğu kadar anne için de çok faydalıdır. Emziren annelerin doğum sonrası kanamalarında azalma olur. Rahmin ilk büyüklüğüne dönmesi hızlanır. Böylece kanamanın azalmasını sağlayıp, anneyi kansızlığa karşı korur. Son olarak emzirmek, annede yumurtalık kisti ve meme kanseri riskini düşürür.

Bebeklerin midesi inek sütünü sindiremiyor

Anne sütünde enerjinin çoğunu sağlayan yağ, enfeksiyonlardan koruyan protein ve laktoz bulunur. Hayvan sütleri de nitelik ve nicelik olarak anne sütünden farklıdır. Çok daha fazla protein içerir.

Protein vücut için önemli bir besin maddesidir ama fazla proteinin daha iyi olduğu düşünülse de öyle değildir. Hayvan sütündeki protein bebeğin olgunlaşmamış böbrekleri için zararlıdır. Ayrıca inek sütündeki proteinin geneli kazeindir. Kazein de bebeğin midesinde yoğun ve sindirilemeyen pıhtılar demektir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.