Hamilelikte Egzersiz Yapmak

0 275

Hamilelikte Egzersiz

Hamilelikte egzersiz yapmak hem anne hem de bebek için önemlidir. Eğer hamilelik döneminizden önce de düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız ve bu döneme uygun bir egzersiz çeşidiyse doktorunuzun yönlendirmesiyle de hamilelik süresince devam edebilirsiniz.

Hamile kalmadan önce spor yapmayan bir kişiyseniz birdenbire egzersizlere başlamakta yanlış olabilir. Durum böyleyse, doktor önerisiyle sıklıkla yürüyüş yaparak başlayabilirsiniz.

Hamilelikte egzersiz yapmanın avantajları:

Öncelikle hamilelikte vücudunuz ağırlaşacağı için ilk dönemlerden itibaren doktorunuzun tavsiyesiyle belirdiğiniz hamilelik egzersizleri sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Fakat bunun yanında hamilelikte egzersizin faydalarını aşağıdaki gibi sayabiliriz.
– Aşırı kilo alımını önler.
– Vücudunuzun hantallaşmasını önlemeye yardımcı olur.
– Kan dolaşımını düzenler.
– Daha rahat normal doğum yapmanıza yardımcı olur.
-Siz anne adaylarının öz güvenini artırır.
– Gebelik döneminizde oluşan ödemleri hafifletir.
– Uyku problemleri gibi sorunlar yaşıyorsanız, bu sorunları giderir.

Egzersizleri nasıl yapmalısınız?

Bu dönemde tüm egzersizlerinizi düzenli bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Bu egzersizlere mola vermek, hiçbir işinize yaramayacağı gibi olumsuz durumlara bile yol açabilir.  Eğer egzersiz yapmaya karar verdiyseniz, bunu haftanın 3 günü yapmalısınız. Gebelik egzersizinin amacı kesinle zayıflamak olmamalıdır. Yediklerinize özen gösterirseniz ve egzersizleri uygularsanız, gebelik döneminize uygun bir şekilde kilo almaya devam edersiniz.

-Bu tarz egzersizleri uygularken nefes nefese kalmamaya özen göstermelisiniz. Yaklaşık yarım saat bu egzersizler için idealdir ve çarpıntı, nefes nefese olma durumu, aşırı ter, halsizlik gibi durumlara düşmeyecek şekilde yapmalısınız.

-Egzersizleriniz boyunca 5-10 dakikalık kısa molalar ve nefeslenmeler ile kendinizi rahatlatmalısınız.

-Her egzersiz öncesinde yaklaşık 5 dakika yavaş bir şekilde ısınma hareketleri yapmalısınız ve tüm egzersizi bitirirken hareketlerinizi yavaşlatarak bırakmalısınız. 

Gebelik döneminde yapmamanız gereken egzersizler nelerdir?

Bu dönemde, ağırlık kaldırılması, fitness gibi yorucu ve ağır sporlar yapılması kesinlikle yasaktır. Onun dışında; voleybol, basketbol, tenis, futbol gibi sporlar da düşme ve karın bölgenize top gelmesi riski taşıması nedeniyle tavsiye edilmez. Ata ve bisiklete binmek de yine yere düşme ihtimalinizden kaynaklı olarak önerilmemektedir.

Dalış yapmak, dağcılık gibi extreme sporlar yapmanız gebelik döneminizde kesinlikle önerilmemektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.