Hamilelikte elektronik cihazlar zararlı mı?

0 189

Elektronik cihazlar hamilelikte zararlı mı?

Elektronik cihazlar bu kadar hayatımızın içinde iken onlardan vazgeçmekte o kadar kolay olmayacaktır. Ancak hiçbirimiz ya da hiçbir üretici, bu cihazlar masum ve sağlığa zararlı değildir diye deklare edemiyor. Her kullandığımız elektronik cihazın tabi ki kötü etkileri var ve bu gebelik döneminde daha dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Günlük hayatımızda çok önemli yere sahip olan elektrikli aletlerihayatımızdan çıkaramayız. Gebelik döneminde ise eskiye oranla daha az kullanmak daha sağlıklıdır. Bu uygulamayı birkaç küçük nokta ile sağlayabiliriz.

*Speaker ile konuşabiliriz.
*Laptoplarımızı kucağımıza almadan kullanabiliriz.
*Kullanım süresini sınırlayabiliriz.
*Kullanılmayan elektronik eşyaları evde kapatabiliriz.
*Cep telefonu ilekonuşma ve kullanma süresini sınırlayabiliriz.
**Elektronik cihazlardan yayılan radyo dalgaları vardır. Bu dalgalar iyonize ve iyonize olmayan dalgalar olarak ikiye ayrılmaktadır.
*İyonize olmayan dalgalar iyonize dalgalara göre daha tehlikeli olan dalgalardır. Bu dalgalara çok maruzkalınmadığı sürece kanser yapma özelliği daha düşüktür.
*Hamilelikte kullanılan elektronik eşyalara çok dikkat edilmesi gerekmektedir ve mutlaka kullanımları azaltılmalıdır. Aksi takdirde bebek bu dalgalara çok maruz kalmış olursa gelişim bozuklukları, zihinsel bazı problemler, algılama güçlüğü, intra uterin kemikleşmede gerilik olması sorunlarla karşılaşılabileceği hayvan deneyleri ile savunulmuştur ancak yeterli insan çalışması yoktur. Bundan dolayı gebelikte bu aletlerin kullanımlarını azaltılması gerekmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.