Hamilelikte Kramp Sorunu

0 303

Anne adaylarının hamileliği süresince genellikle 2. ve 3. aylarında ortaya çıkan bacak krampları özellikle gece daha rahatsız edici boyutlara gelebilir. Hamileliğin 6. ve 7 aylarında kramplar tekrar gece uykularınızı yoğun olarak bölmeye başlayabilir. Ancak krampları hafifletmenin yolları kolaydır.

Kramplar genellikle hangi bölgelerde olur?

Hamilelikte kramplar genellikle bacaklarda olmak üzere kalça, bel ve karın kaslarında da oluşabilir. Kramp giren bölge oldukça gergin olur ve acı verir. Özellikle yoğun bir günün sonunda gece yatar pozisyonuna geçildiğinde kramplar daha sık olur.

Hamilelikte kramp olmasının nedenleri?

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin hızlı gelişmesiyle bacaklara binen yükün artması, büyüyen uterusun toplardamara yarattığı bası ve buna bağlı gelişen dolaşım problemleri‚ fiziksel aktivitenin azalması ve kas yorgunluğundan dolayı kramplar yoğunlaşabilir. Ayrıca kanda fosfor fazlalığı ve kalsiyum eksikliği de krampları artırabilir.

Krampları önlemenin yolları nelerdir?

  • Vücuttaki kalsiyum eksikliğini gidermek için‚ yeşil sebzelerin tüketimine ağırlık verin. Süt ve süt ürünlerinin tüketimi kalsiyum seviyesini artıracaktır ancak vücuda fazla fosfor yükleyeceği için kramplarda azalma olmayacaktır.
  • Bacaklarda varis varsa gün boyu destekli çorap giyin.
  • Gün içerisinde fazla ayakta kalmamaya çalışın‚ otururken ayaklarınızı yukarıya kaldırın.
  • Günde en az yarım saat açık havada yürüyüş yapmaya çalışın.
  • Kramp girdiğinde bacağı germek ve ayak parmaklarını yukarı doğru çekmek krampın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Eğer ağrı dinmiyorsa baldıra masaj yapmak ve sıcak uygulaması da faydalı olabilir.
  • Kramplar azalmıyor ve ağrısı artıyorsa doktorunuzla temasa geçin. Küçük bir ihtimalde olsa damarlarda problem olabilir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.