Hamilelikte Zararlı Olabilecek Yiyecekler

0 289

Hamilelikte Zararlı Olabilecek Yiyecekler

Hamilelik, her kadın için dönüm noktasıdır. Özellikle ilk defa anneliği tadacak olan anneler bir çok konuyu detaylıca araştırırlar. Bu dönemde zararsız, hatta faydalı sandığımız yiyecekler bile hamileliği olumsuz yönde etkileyebilir. İlk olarak şekerli yiyecekler hamilelikte yararlı değildir. Aldığınız çok şekerli gıdalar size hiçbir fayda sağlamaz ve kan şekerini yükseltir. Bu durum ise gebelikte istenen bir durum değildir. Hamilelikte zararlı olabilecek yiyecekleri sizler için araştırdık.

Bitki çaylarına dikkkat.

Faydalı zannettiğimiz bitki çayları çoğu kez hamilelikte zararı vardır. Bazı anneler yararlı olduğunu düşünse de fesleğen, sedef otu, aleo vera, adaçayı vb. bitkiler rahimin kasılmasını ve doğum anomalilerine risk artışı sağlar. Tüketmeden önce doktor onayı almak gerekir.

Sebze ve meyveler iyi yıkanmalı

Hamilelik döneminde her şeye çok fazla dikkat edilmelidir. İyi yıkanmamış sebze ve meyveler size bir enfeksiyon hastalığın bulaşmasına da sebep olabilir. Bundan dolayı normal hayatta da temiz gıdalar yemeye çok dikkat etmeliyiz.

Kahve çok fazla tüketilmemeli

Soya soslu gıdalar, fazla baharatlı gıdalar ve kafein de gebelikte tüketilmemesi gereken besinlerdir. Bu besinlerin de hamileliğe olumsuz etki yapması olasıdır. Kahve tüketimi için doktordan onay alınması gerekir.

Deniz ürünlerinden uzak durulmalı

Midye, istiridye, karides gibi çiğ deniz ürünlerinin salmonella dediğimiz bir bulaşıcı hastalığı
taşıma özelliği vardır. Bundan dolayı gebelikte bu tür deniz ürünleri tüketmemeniz önerilir.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.