Hastalıklarla Mücadelenin Göstergesi: Ateş

0 157

Hastalıklarla mücadelenin göstergesi: Ateş

Ateş bir hastalık değildir. Vücudun “hey ben burada bir mikropla savaşıyorum,haberiniz olsun” mesajıdır. Bu durum her ne kadar endişeli görünse de aslında bağışıklık sisteminin sağlıklı olduğunu,görevini yaptığını ve mikropları bertaraf etme çabalarının devam ettiğini gösteren bir habercidir.

Tanım olarak ateş 38 derecedir. 38 derecenin üzerine çıktığı zaman vücudun iş yükünü arttırır, halsizlik sıvı kaybı gibi sonuçlar doğurabilir. Sağlıklı bir çocuğun hastalıklar sırasında biraz ateş yüksekliği yaşaması bilinenin aksine enfeksiyonun gidişatını olumlu etkiler. Çünkü mikrop 38 derecenin üzerinde canlılığını koruyamaz.

“Ateş yükselince vücudun iş yükü arttığı için sıvı alımını desteklemek,bulunulan ortamın sıvı ısısını düşürmek ve çocuğu ılık suyla yıkamak faydalı olacaktır.”

Soğuk algınlığı / Nezle

Nezle viral bir hastalıktır. O yüzden bir tedavisi yoktur. Vücut kendi kendine savaşarak üstesinden gelebilir.

Nezle belirtisi başladığında çocuğun dinlenmesi, beslenmesi ve sıvı alımını desteklemek, etkili burun temizliği yapmak yeterlidir. Uzun süren öksürük,inatçı yüksek ateş, yeşil burun akıntısı gibi olgular ortaya çıktığında doktora başvurmak gerekeblir.

Kışın en yaygın hastalığı : Grip

Ateş,halsizlik,kas ağrıları,burun akıntısı ve tıkanıklığı,öksürük,boğaz ağrısını sayabiliriz.

Grip virüsüyle müdahale etmenin yolları nedir?

Çocuklar sosyalleşmek gereği yakın temasa çokça maruz kalırlar. Dolayısıyla çokça mikrop alışverişinde bulunurlar. Bunun önlemini almak içinse; öncelik temiz hava ve bol güneş. Kışın güneş mümkün olmayacağı için geriye kalan önlemler şunlar olmalıdır;

*Kapalı ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca uzak olmak

*Eve geldikten sonra ellerin ve tüm kıyafetlerin temizlenmesi

*Hastalık süresince diğer çocuklardan temasın kesilmesi etkili olacaktır.

“Eylül-Kasım ayları arasında yapılan Grip aşısının bu hastalıkları büyük oranda engellediği görülmektedir.”

Nezle ile grip arasındaki fark

Nezle yada soğuk algınlığı üst solunum yollarında özellikle burun ve boğazda, grip ise ateş,halsizlik,iştahsızlık, kas ağrıları eşlik eder.

ÖKSÜRÜK

Öksürük üst veya alt solunum yolunda bir sıkıntı olduğunun göstergesidir. Bunun çok çeşitli sebepleri olabilir. Başta enfeksiyonlar olmak üzere reaksiyonlar, mide sıvısının reflüsü, soluk borusuna kaçan besinler başlıca sebebidir.

  1. Öksüren Bebek ve çocuklar için öneriler

Öksürüğün sebebinin anlaşılması için doktora görünülmesi önerilir. Eğer enfeksiyon içerikli bir öksürükse diğer çocuklardan uzak tutulması , bol sıvı tüketmesi, öksürük içerikli ilaçların kullanılmaması ilk öneriler arasında yer alır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.