Kombiyotik Yoğurt Nasıl Yapılır?

0 3.484

Kalsiyum, vitamin ve protein kaynağı olan yoğurt bebekler için önemli bir ek gıdadır. Maalesef günümüzün ticarileştikçe doğallıktan uzaklaşan gıda sektörüne güvenemediğimizden bebeklerimize ev yapımı yoğurt vermeyi tercih ediyoruz.

Ancak özellikle ek gıdaya yeni geçiş yapan bebekler için yoğurt mayalarken dikkat etmemiz gereken noktalar var. Bilindiği üzere yoğurt fermente bir üründür ve faydalı bakteriler içerir. Bebekler için en uygun yoğurdun ise Kombiyotik Yoğurt olduğu düşünülmektedir. Zira kombiyotik yoğurdun içerdiği bakteriler, anne sütüyle beslenen bebeklerin bağırsaklarında bulunan bakterilerle uyum içerisindedirler.

Bu da bebeğinizin yoğurdu daha kolay sindirmesinin yanı sıra ishalin tedavi edilmesi, bağışıklığının güçlendirilmesi ve hastalıklara karşı korunması gibi pek çok fayda sağlamaktadır.

Kombiyotik Yoğurt Mayalama


1. Sütü 8-10 dk kaynatıyoruz.
2. Kaynamış sütün mayalanma sıcaklığı olan 40-45 dereceye gelmesini bekliyoruz (Eskiler der ki sütün içinde parmağını 7’ye sayıncaya kadar tutabiliyorsan ve yanmıyorsa iyidir ) 3. Mayayı doğrudan sütün tamamına eklemek yerine sütten bir çay bardağı alıp tek kullanımlık paketler halinde satılan kombiyotik mayayı bu ılık, bir çay bardağı sütün içerisinde eritiyoruz. (Ön mayalama)
4. Mayalı sütü, sütün tamamına ekliyoruz ve hafif (çok değil) karıştırıyoruz.
5. Fırını 50 derecede 10 dk çalıştırıp kapatıyoruz.
6. Yoğurdu mayaladığımız kabın kapağını kapatmadan (kapanırsa sulu olabiliyor) ısısını kaybetmemesi için sarıp sarmalıyoruz.
7. Üşümesin diye yoğurdumuzu sardıktan sonra çok sarsmadan, çalkalamadan fırına yerleştiriyoruz.
8. 5-7 saat fırının içerisinde kalan yoğurdumuz mayalandı bile.
9. Çıkardıktan sonra yine ağzı açık biçimde en az 12 saat buzdolabında beklettikten sonra yoğurdumuz hazır.

80%
Oylama
  • Yazımızı oylayabilirsiniz

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.