Kuvad Sendromu Nedir?

0 302

Son zamanlarda ortaya çıkan sendrom Kuvad Sendromu. Peki nedir bu Kuvad Sendromu? Eşi bebek bekleyen baba adaylarının hamilelik boyunca ve doğumdan sonra eşinin hamilelik rollerini taklit etmesidir. Kuvad sendromuna yakalanan babalar tıpkı anneler gibi kilo alıyor , aş eriyor ve bulantılar yaşıyor.

Bebek beklemek heyecan verici, birçok değişimi beraberinde getiren bir süreç. Gebelikte anne adayı birçok değişimi beraberinde getiren bir süreçtir. Gebelikte anne adayı birçok farklı duygu durumu ve fiziksel değişim yaşıyor.

Erkeklerde de  baba olmanın getireceği heyecana zaman zaman kaygılar eşlik ediyor. Kuvad sendromu ise bunların ötesinde baba adaylarının yaşadığı daha zorlu bir dönem. Sendromun sebeplerini ve belirtilerini sizler için araştırdık.

Babalarda anneler gibi ruhen değişime giriyor.


Kuvad sendromu, erkek lohusalığı olarak da bilinir. Erkeğin eşinin hamilelik döneminde ve doğumdan sonra onun rollerini taklit etmesidir. Erkek lohusalığı terimi, bazen bebeğin doğumunun ardından anne ve babanın hareketlerinin aynı biçimde kısıtlandığı bir dönemi belirtmekte kullanılır. Günümüzde ritüeller geçmişte kalsa da bir evde iki hamile olmak gibi fotoğrafı görmek mümkün. Bu durumda erkeğin hayatı eşinin hamileliğiyle birlikte iki misli zorlaşıyor. Gebelik süreci baba adayı erkeğin zor günler yaşadığı bir döneme dönüşüyor” diyor.

Aş eriyor , kilo alıyor, bulantı yaşıyorlar

“Eşim benimle birlikte kilo aldı” cümlesini çevrenizdeki birçok kadından mutlaka duymuşsunuzdur. Hamile eş yedikçe erkeğin de yemesi ve kilo alması normal ve kaçınılmaz bir durum elbette. Ayrıca bazı erkeklerde de strese bağlı iştah artışı olabiliyor.

Kuvad sendromunda ise belirtiler kilo almakla kalmıyor. Sindirim sorunları, bulantı, kusma, karın ağrısı, şişkinlik, iştah, cilt sorunları, diş ağrısı, bacaklarda ağrı da belirlenen baz sıkıntılardan birkaçı.

Tamamen psikolojik bir mesele

Kuvad sendromunun empati becerisi gelişmiş erkeklerde daha sık görülüyor. Kuvad sendromunun sebebi henüz kesin olarak bilinmemekle birlikte psikolojik sebepler öne çıkıyor. Bunlar arasında , yeni doğacak bebekle gizli rekabet duygusu, bebekle özdeşleşme duygusu, babalık ile ilgili karmaşık duygular hissedilmesi, babalığın gösterilme çabası olabilir.

Baba adaylarına öneriler

• Baba olmanın kendi dünyanızdaki anlamına bakın.
• Bebeklerle ve çocuklarla vakit geçirin.
• İş stresinden ve rutin yoğunluktan çıkıp ertelediğiniz şeyleri yapın.
• Baba olmanın yaşamda size ne gibi şanslar sunabileceğini anlamaya çalışın.
• Bunları yaşarken anksiyeteniz yüksekse bir uzman eşliğinde dinamik terapi yöntemi ile kendinizde bu duyguya sebep olan kaynağı araştırın. Böyle bir çalışma kendinize, eşinize ve doğacak çocuklarınıza gerçek bir hediye olur.
• Unutmayın; babanın varlığı çocuğun ruhsal gelişimi için çok önemli. Sadece onunla geçireceğiniz kısa bir sürede bile sizin sevginize ne kadar ihtiyacı olduğunu anlayacaksınız ve elbette onun için eve ekmek getiren birinden daha değerli olduğunuzu da!
• Baba olmak sorumluluk gerektirir. Bir ebeveyn olmak ve bir çocuk büyütmek hakkında babanın öğreneceği çok şey var. İyi bir baba-çocuk ilişkisi kurmak bir günde olacak bir iş asla değildir. Bu temeller sağlam ve güvene dayalı kurulmalıdır ki ilişki sağlıklı ve sonsuz olabilsin. Bunun için gerçekten zaman ve enerjiye ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.