Lohusalık Depresyonu

0 246

Lohusalık Depresyonu

Lohusalık ; doğum yapan her anne için hassas bir dönemdir.  Bu dönem doğumdan sonra başlayan 6 haftalık dönemdir. Bu dönemde annenin kendi sağlığına dikkat etmesi çok önemlidir. Çünkü anne lohusalık döneminde bir hastalık geçirirse, bu hastalığın boyutları beklenenin çok üstünde istenilmeyen durumlara neden olabilir.

Lohusalık döneminde annenin hem psikolojik olarak hem de fizyolojik olarak çok fazla değişimi gözlemlenmektedir. Annenin gebelik döneminde vücudunda ne kadar değişiklik olduysa lohusalık döneminde bu değişiklikler tekrar eski haline (gebelikten önceki haline) döner. Bu dönüşüm de annenin sağlığının olumsuz yönde etkilenmemesi gerekir.

Lohusalık döneminde dikkat edilmesi gereken durumlar

  • Doğum gerçekleştikten sonra anne stresli ortamdan kurtulmak adına hastaneden hemen çıkmak isteyebilir. Doğum sonrasında annenin durumuna göre 1 gün veya 2 gün hastanede kalmak annenin sağlığı için çok önemlidir. Ancak 2 günden sonra bir sebep olmaksızın hala hastanede kalmak anneye yararı olmadığı gibi zararı da olabilir.
  • Annenin lohusalık döneminde istirahat etmesi çok önemlidir. Anne bu dönemde kendi sağlığına çok özen göstermelidir. Ancak bu istirahat sürekli yatakta yatmak demek değildir. Kendini yormayacak düzeyde basit işler yaparak, ev içerisinde kendisini yormayacak şekilde kısa yürüyüşler yaparak metabolizmanın işleyişine katkı sağlaması gerekir.
  • Lohusalık döneminde annenin yiyeceği besinlerde bir diyet uygulamaya gerek yoktur. Anne istediği her besini dilediği gibi yiyebilir. Ancak meyve ve sebze ağırlıklı beslenmesi vücudun daha kolay toparlanmasına katkı sağlayacaktır.
  • Bu dönemde anne yediği besinlerde hem kendini hem anne sütü ile beslenen bebeğini düşünmelidir. Anne adayı henüz yeni doğum yaptığı için daha pek çok ağrısı sıkıntısı olabilmektedir. Rahat hareket edemediği için henüz eğilip doğrulamadığı için mide ve bağırsaklarda oluşabilecek spazm veya ağrılar sebebi ile taze anne çok sıkıntılar yaşayabilir. Bebek ise emdiği gazlı süt yüzünden çok ağlar ve zaten rahatsız olan anneyi huzursuz eder. Bu nedenle taze anneler yedikleri içtikleri gıdalara dikkat etmelidirler.
  • Kabızlık bu dönemde çok sık rastlanan bir durumdur. O yüzden annenin bu süreçte yediği besinlerin sıvı olması kabız olma ihtimalini de aynı oranda düşürecektir. Sıvı gıdaların tüketilmesinin yanında yemeğin yanında bolca su içmekte yine kabızlığı giderecek durumlardan biridir. O yüzden su tüketiminin fazla olmasına dikkat etmek gerekir. Üstelik su tüketiminin metabolizmaya başka faydaları da vardır. Örneğin: günde 2 litre su tüketen taze anne hem vücudunun nem oranını dengeleyecek hem de hamilelik süresince aldığı kiloları hızla yakıp atmak için iyi bir fırsat yakalamış olacaktır.
  • Lohusalık dönemi boyunca anne psikolojisinde sıkıntılar yaşar. Daha öncesinde bebek anne karnındayken gebeliğin ilk haftalarında da bu duruma benzer duygular hisseden anne aynı duygularla yine baş başa kalmış olur. Bu durumla tek başına başa çıkamaz bu nedenle lohusa anneye ailesi de destek olmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.