Lohusalık Döneminde Annedeki Değişiklikler

0 372

Lohusalık Döneminde Annedeki Değişiklikler

Lohusalık dönemi ; doğum eylemi bittikten sonra plasenta ve zarların birbirinden ayrıldığı dönemdir. 6-8 haftayı (42 gün) kapsar. Bu dönemin sonunda gebelikte oluşan tüm değişiklikler gebelik öncesine döner. Bu dönemde anne ve bebeğin hastalıklardan korunması için özenli bir bakım süreci gerekmektedir.

Anne vücudundaki değişiklikler

Rahim Küçülmesi: Rahim doğumdan sonra büyüktür ve karın üzerinde ele gelir. Daha sonra kasılmalar ve bebek için hazırlanan iç tabakanın soyulup atılması ile eski durumuna bir hafta içerisinde geri döner. Bebeği emzirmek bu durumun hızlanmasını sağlar.

Lohusalık Kanaması: Doğum sonrası adet kanamasına benzer bir kanama görülür. İlk günlerde adet kanı gibi ilerleyen günlerde pembe, kahverengi, daha sonra da sarımtırak ve beyaz bir görünüm alır. Bu süreç 20-25 gün sürer. Bazen lohusalık dönemi bitiminde adet kanaması görülebilir, bazen de emzirme döneminde hiç kanama görülmez.

Diğer değişiklikler ise;

Açlık ve susuzluk hissi: Sıvı kaybı nedeniyle olur. Anne bol miktarda sıvı almalıdır.

İdrar Miktarında artış: Normaldir, sık aralıklarla mesane
boşaltılmalıdır.

Terleme: Normaldir, pamuklu iç çamaşırı seçilmeli ve sık değiştirilmelidir.

Emzirme nedeni ile beslenme gereksiniminde artış:Ana ve ara öğünler kaçırılmamalıdır. Hamur işi, şeker ve tuzlu besinlerden kaçınmalıdır.

Duygusal değişiklikler: Normaldir. Annede, hormonal değişiklikler veya annenin bebek bakımında kendini yetersiz hissetmesi gibi durumlar sonucu ağlama, mutsuzluk ve kaygı görülebilir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.