Masallar Çocukların En Gizemli Dünyası

0 278

Masal seçiminde bunlara dikkat edin!

Çocuklara okunacak masallar yaşa uyumluluğa göre titizlikle seçilmeli. Çünkü uzunluğu ve içeriği yaşa göre farklılaşabiliyor. Yani çok güzel ve değerli bir kitap uzunluğu ve az resim içermesi sebebiyle 3 yaş çocuğu için sıkıcı olabilir. Fazla resimli ve okuyucunun hayal gücüne yer bırakmayan ve çok kısa hikayeler 5-6 yaş çocukları için keyif vermeye tercih olabilir. Çok fazla yıkıcılık içeren kitaplar yerine naif kitaplar seçilmelidir. Kitap okumak yemek yemek gibidir. Sevmediyseniz devam edemezsiniz. Dolayısıyla çocuğunuza kitaplara dair seçim hakkı tanımalısınız. Onun hoşuna gideceği renkte ve içerikte kitaplar seçilmelidir.

“Çocuğun hayal gücünü kullanmasına olanak tanıyan masallar özellikle tercih edilebilir.”

Masalların çocukların gelişimi üzerindeki etkileri nelerdir?

Masallar,olağanüstü varlıkların başından geçen olağanüstü olayların yer ve zaman belirtilmeden anlatıldığı öykülerdir. Masalların olumlu etkilerini şöyle sıralayabiliriz;
*Masallar anlatılan ile dinleyen arasında kurulan ilişkiyi kuvvetlendirir.
*İlişkiler arasında bağ kurmaya çalışan küçük yaş çocukların soyut düşünme becerilerinin gelişmesine katkı sağlar.
*Sebep-sonuç ilişkisine dair pratik olanağı sunar.
*Okuma sevgisi ve okuma alışkanlığı kazanılması için iyi bir başlangıçtır.
*Anadil gelişimine önemli düzeyde katkı sağlar.
*Hayal gücünün gelişmesine yardımcı olur.
*Yaşama dair öfkenin boşaltılabileceği,olumsuz duyguların yansıtılabileceği objeleri barındırır.(cadı,kötü adamlar gibi)

Dil gelişimine katkısı önemlidir

Yapılan araştırmalara göre, henüz bebeklik döneminde kendisine masal okunan çocukların,konuşma yaşına(yaklaşık olarak 2 yaş) geldiklerinde,masal okunmayan akranlarına kıyasla en az 300 kelime daha zengin bir sözcük dağarcığına sahip olduklarını gösterir. İlerleyen yaşlarda devam eden bu alışkanlık; artan sözcük dağarcığı ve akıcı konuşma gibi birçok katkıyı da beraberinde getirir.

Duygusal Gelişime Katkısı Nasıl Olur?

Birçok ebeveyn tekrar ve tekrar aynı kitap ya da hikayeyi okumasını istemesinden yakınır çocuklarının.Başka hikayeler ve kitaplar okumaya teşvik etmeye çalışır ve çoğu zaman neden aynı şeyi tekrar ve tekrar dinlemek istediğini anlamlandıramaz. Aslında bu durum çocukların oldukça sağlıklı ve kendinden menkul bir kendini iyileştirme sürecidir. Dışsal ya da gelişimsel sebeple endişe yaşayan bir çocuk,masal içeriğinde bir temayı endişe ve/veya korkusu ile özdeşleştirmiş olabiliyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.