Montessori Oyuncaklarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

0 755

Bebeklerin kendilerini ve çevresindeki objeleri farketmeye başladıktan sonra ellerine verdiğimiz oyuncaklar onların bilişsel, duyusal ve motor becerilerinin gelişimi için oldukça önemlidir. Eğitici oyuncaklar hayal gücünü, zekayı, duyuları geliştiren, oyun esnasında oyuncaklarla üretkenliğe yön veren, ruhsal, bedensel, dil ve sosyal gelişimi destekleyen materyallerdir.

Bebeğinizin sağlığı için yüksek sesli, plastik oyuncaklardan kaçınmalıyız. Sağlıklı bir beyin için çok fonksiyonlu, abartılı, yüksek sesli, amaçsız, sağlık standartlarına uymayan oyuncaklar seçmekten kaçınmalıyız.

Bebeklik döneminde öncelikle sade ve ahşap oyuncakları seçerek Montessori felsefesine göre zorluğun izolesi ilkesine de bağlı kalmış oluruz. Böylece öğrenme süreci daha rahat ve kalıcı ilerler. Eline verdiğimiz oyuncakların ahşap olması da tenle temasında duyularını açacağından beyin gelişiminde oldukça faydalıdır.

  • 0-1 yaş aralığındaki bebekler için başlangıç olarak çıngıraklar, dişlikler, ayna, 2-3 sayfalı kitaplar, duyu topları, ses şişeleri, geçmeli oyuncaklar vb. oyuncakları satın alabilirsiniz.
  • Çocuğunuz büyüdükçe oyuncak seçiminizde değişecektir 0-3 yaş beyin gelişimi için en duyarlı dönemdir. Bu dönemde olabildiğince sebep-sonuç ilişkisi olan, duyulara hitap eden, üretkenliklerini kullanmayı öğrenebilecekleri oyuncakları tercih etmeliyiz.
  • 3 yaşına kadar şekil yerleştirmeli kutular, yaşına göre yapbozlar, büyüklüğüne göre sıralamalı oyuncaklar, bebek evleri, garaj setleri, ahşap bloklar, legolar, müzik aletleri, manyetik tahtalar, tangram vb. oyuncakları tercih edebilirsiniz.
  • Çocuğunuz 3 yaşını geçtiğinde yukarıdakilere ek olarak boncuk geçirme setleri, kum, yazı tahtaları, domino, hafıza kartları, öykü oluşturma kartları, resim malzemelerinde çeşitlilik, harfler ve sayı miktarları ile ilgili tamamlama kartları, meslek alet setleri, daha fazla sayılı yapbozlar ve legolar vb. eklenebilir.
  • Çocuğunuzun ilgisi, yetenekleri ve istekleri  oyuncak seçerken size yardımcı olacaktır.5-6 yaşından sonra çocuklar kurallara uyum sağlamaya ve sosyalleşmeye başlarlar. Bu dönemden sonra grup oyunları ve kutu oyunlarına da geçiş yapabilirsiniz.

*Resimler başka bir siteden alıntıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.