Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için Altın Kurallar

0 333

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için Altın Kurallar

Günümüzde bilgi çağı önemli. Bilgi çağındaki çocuklarımızı sevgiyle büyütmek ise biz ebeveynlerin görevi. Peki mutlu çocuklar yetiştirmek için altın kurallar nelerdir bir göz atalım.

1.Çocuğunuza ne olursa olsun saygı duyun.

O’na bir bireymiş gibi davranmayın. O zaten bir birey. Yetişkin gibi davranmayın çünkü O bir çocuk. Fikirleri, kendine göre deneyimleri, duyguları var. Susturmayın, bırakın kendini ifade etsin. Söylediklerine kulak verin.

2. Ona sevginizi gösterin.

Çoğu ailenin düştüğü ‘isteklerini yaparak, her istediğini alarak mutlu etmeye çalışmak’ yanlışından uzak durun. Sevginizi; O’na saygı duyarak, sarılarak, desteğinizi arkasında değil yanında hissettirerek, girişimlerini destekleyerek ve zenginleştirerek, sağlıklı iletişim kurarak gösterin. Çocuğunuzun kendisini, ailesinin ve evinin bir parçası, ailedeki her birey gibi tamamlayıcı bir parçası olduğunu hissetmesini sağlayın.

3. Gelişimini takip edin.

Bilgi çağında büyüyen çocukların çocuklukları, anne babalarının çocukluklarından çok farklı. Çocuğunuzun içinde bulunduğu gelişim özelliklerini öğrenin, ilgi, ihtiyaç, yetenek ve desteklenmesi gereken alanlarını, genetik yatkınlıklarını birlikte keşfedin. Bu bilgiler ışığında kendini gerçekleştirebileceği ortamlar yaratın.

4. Çocuk deyip geçmeyin , beklentiye girmeyin.

Çocuğunuzu gerçekleştirilmesi gereken bir proje olarak görmeyin. Siz, kendini gerçekleştiren bir birey olması için, onun güvenebileceği liderisiniz. Patronu, diktatörü, muhafızı, rakibi değil rehberi olun. Onu yok saymayın. Mükemmeliyetçi veya tam tersi umursamaz olmayın. Sizin için problem görünen özellikler çocuğunuzun avantajlarına, ‘büyütmeyelim, görmezden gelelim’ şeklinde yorumladığınız davranışları, duyguları, düşünceleri yakın gelecekte problemlerine dönüşebilir. Yapamayacağı birşey olsa bile güzel bir dille ona hissettirmeden olayı sonuçlandırın.

5. Çözüm üretmesini sağlayın.

Gereksiz yardımdan kaçının. Size bir konuda kendini anlattığında, bir gözlemini aktardığında hemen yorum yapmayın, çözümü hazırlayıp uygulaması için ona vermeyin, bilgi toplamaya devam edin. Kendi çözüm önerilerini sorun. Önerilerini farklı bir bakış açısı ile yorumlayıp zenginleştirin. Önerilerini uygulaması için destekleyin ve uygulamalarını takip edin. Unutmayın, hayat; keyiflerinin yanı sıra irili ufaklı bir problemler yumağı. Çözüm üretmek, çözümü uygulamak ve uygulamalarının sorumluluğunu almak ise; kendini geliştirmenin önemli adımları. Çocuğunuz bir sorun çözmeye kalkıştığında desteğinizi eksik etmeyin.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.