Normal Doğum Yapan Annelere Öneriler

0 695

Normal Doğum Yapanlara Öneriler

Normal Doğum Sonrası Yapılması Gerekenler

Normal doğum ile bebeğini dünyaya getiren anneler genellikle 24 saat içerisinde hastaneden taburcu edilirler. Kendilerini toparlama süreci , sezeryan vb yöntemlerle doğum yapan annelere göre daha çabuk olur.

Lohusalık sürecinde annelerin kendilerine dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Bu durumlara dikkat edilmesi lohusalık sürecini daha kolay geçmesi ve annenin bağışıklılık sisteminin korunmasını sağlar. Ayrıca bu durum annenin psikolojik açıdan daha güçlü olmasına yardımcı olur..

Normal Doğum Yapan Annelere  Öneriler

 • Normal doğum uygulaması sırasında anneye doğum kesisi (epizyotomi) uygulaması yapılmışsa bu bölgeye birkaç dikiş atıldığı için bölgenin temizliği doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bu bölgeye herhangi bir bakım ya da pansuman işlemi uygulanmaz. Ancak dikişlerin açılmaması için annenin ani hareketlerden kaçınması önerlir.
 • Normal ya da sezaryen doğum sonrası bebeğin anne sütüyle beslenmesi oldukça önemlidir. Bu hem annenin sağlığı açısından hem de bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir. Doğumdan sonra en az 6 ay boyunca bebeği anne sütüyle beslemek gerekir. Bu şeilde annenin bebeği emzirmesi hamilelik sürecinde alınan kiloların verilmesini de kolaylaştırmaktadır.
 • Doğum sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak amaçlı ilaç verilebilir. Bu ilaçların süte geçip geçmediğinin tespit edilmesi gerekir. Aksi takdirde süte geçiyorsa bebek için ciddi sağlık sıkıntısı oluşabilir. Bu yüzden doktor tavsiyesi haricinde bir ilaç kullanılması kesinlikle önerilmez.
 • Doğum yapan annenin mutlaka dinlenmesi gerekir. Elinden geldiğince uyumalı ve dinlenmelidir. Bebeğin uyuduğu zamanlarda annenin de başka bir iş yapmaması ve uyuması önerilir. Aksi halde annenin bağışıklılık sisteminin zayıflayacağı için daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Normal doğum ile bebeklerini dünyaya getiren annelerin iyileşmesi ve ayağa kalması çok kısa sürede gerçekleşmektedir. Bu nedenle kısa süre sonra hafif spor ya da yürüyüşlere başlanması mümkündür
 • Normal doğum sonrasında löşi adı verilen bir vajinal kanama gerçekleşir. Bu kanama ortalama 1 ay kadar görülmektedir. 1 ayın sonunda kanama azalarak biter. Bu süre içerisinde annenin mutlaka yalnızca ped kullanması ve tampon kullanmaması gerekir.
 • Normal doğum sonrasında cinsel ilişki yaklaşık 1 ay sonra gerçekleşebilmektedir. Ancak doğumu zor geçmiş, epizyotomi uygulanmış kişilerde bu süre uzayabilir. Annenin psikolojik yapısına göre bu süre netleşecektir.
 • Doğum sonrasında bebeğin periyodik bakımı ve aşıları günü geçirilmeden yapılmalıdır.
 • Doğum sonrası depresyon durumunda anne, kendini değersiz hissetme, karamsar ve mutsuz olma gibi durumlar yaşamaktadır. Mutsuz bir anne bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyeceği için annenin pozitif bir düşünceye sahip olması için uzman yardımı alınmalıdır. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden doktorla görüşmekte fayda vardır.
 • Normal doğum sonrasında yaklaşık 1 hafta sonra annenin doktor kontrolüne gitmesi gerekir. Bu kontrol aksatılmamalıdır
 • Emzirmenin hamile kalmaya engel olmadığı bilmek gerekir ve doğru korunma şeklini uygulamak gerekir. Bunun için doktora danışarak doğru yöntem hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür.
 • Henüz doğum yapmış olan kişinin adet görmesi yaklaşık 6 aya kadar uzayabilir. Hatta bu süre bazı kişilerde 1 yıla kadar da uzamaktadır. Eğer kişi düzensiz bir şekilde emziriyorsa doğum sonrasındaki ilk 3 ay içerisinde adet görmeye başlaması mümkündür.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.