Oto Koltuğu Seçimi

0 309

Bebeğinizle arabada seyir halindeyken bebeğinizin araba koltuğunda olması bebeğinizin güvenliği açısından önemlidir. Bir bebeğin veya çocuğun arabada güvenliğini sağlamak konusunda araba koltukları önemli birer araçtır. İstatistiklere göre bir kaza anında bebeğin araba koltuğunda bulunması bebeğin kazadan dolayı ölüm riskini %71 azaltmaktadır. Bu nedenle araba/oto koltuğu bebeğin arabadaki güvenli açısından kritiktir.

 

Araba koltuğu alırken ve kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

Aslında bu konuda da bazı bilimsel noktalara ve uzman kuruluşların bu konudaki önerilerine dikkat etmek gerekiyor. Nitekim merkezi İngiltere’de bulunan Kazaları Önlemek Topluluğu adında bir kuruluş ebeveynlere araba koltuğu seçerken ve kullanırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini çok iyi bir şekilde izah etmiş bulunuyor. İşte o önemli noktalar:

  1. Araba koltuğu alırken satıcıyla ürün hakkında herşey sorulmalı ve mümkünse o anda arabada denenmesi sağlıklı olur. Mağazanın denemenize izin verip vermediğini sorun. Bu şekilde ilgilendiğiniz araba koltuğunun bebeğiniz veya çocuğunuz için uygun olup olmadığını daha iyi anlayabilirsiniz.
  2. İnternetten alacağınız araba koltukları konusunda dikkatli olun. Arabanıza tam uyacağından, bebeğiniz için uygun olacağından emin olun. Emin değilseniz almayın.
  3. Araba/oto koltuklarında belirlenmiş Avrupa Güvenlik Standartları bulunmaktadır. ECE R44/03 Standardı. Bebek araba koltuğunun bu standartlara uygun üretildiğinden emin olun.
  4. Genelde kullanılmamış, sıfır bir bebek araba koltuğunu tercih edin. Tanımadığınız birisinin sattığı 2. el oto koltuğu almayın. Güvenilir olmayabilir ve hasarlı olabilir. Eğer bir yakınınızın daha önce kullandığı bir bebek araba koltuğu varsa ve sağlamsa bunu kullanabilirsiniz. Fakat çok eski olmamalıdır. Bunun da nasıl kullanılacağını iyi öğrenin.
  5. Güvenlik açısından bebeklerin arabanın arka koltuğunda araba koltuğunda oturtulmaları önerilir. Bu daha güvenli bir harekettir. Eğer çok mecbur kalırsanız bebeğinizi ön koltukta da tabi kendi oto koltuğunda olmak şartıyla tutabilirsiniz. Bu durumda bebek araba koltuğunu öne bakacak şekilde tutun. Eğer arkaya bakacak şekilde tutarsanız ve ön yolcu hava yastığınız varsa bir kaza anında açılabilecek bu hava yastığı bebeğinize ciddi zarar verebilir. Ayrıca ön koltuktayken ön koltuğu mümkünse biraz arkaya doğru çekmenizde de fayda vardır.
  6. Yeni alacağınız bebek araba koltuğunu arabanıza monte ederken mutlaka kullanım kılavuzunu iyi okuyup anlayarak bunu yapın. Araba koltuğunu kurallarına uygun olarak monte edin ve kullanın. Eğer koltuğu arabaya monte etme konusunda sorun yaşıyorsanız satın aldığınız mağazadan veya bu konuda tecrübeli birisinden yardım alabilirsiniz.
  7. Bebeğinizi arabadayken bebek araba koltuğuna her koyduğunuzda koltuğun sağlam durduğundan emin olun.
  8. Bebek araba koltuğu alırken dikkat edeceğiniz hususlardan bir diğeri bebeğinizin veya çocuğunuzun yaşıdır. Yaş gruplarına göre uygun araba koltukları bulunmaktadır.
  9. Çocuğunuzun kilosu ve boyu da araba koltuğu seçiminde dikkat edeceğiniz kriterlerden birisidir.

www.hurriyetaile.com sitesinden alıntıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.