Ten Tene Temas (Kanguru Bakımı)

0 271

Ten Tene Temas (Kanguru Bakımı)

Her annenin bebeğiyle ten tene temas talep hakkı vardır. Doktorunuzdan veya doğum ekibinizden bunu talep edin. Bebeğinize ve kendinize güvenin.

Peki ten tene temas nedir? Ne gibi yararları vardır? 

Ten tene temas doğum gerçekleştikten sonra bebeğin çıplak olarak annenin çıplak göğsüne yerleştirilmesi, kuru ve sıcak tutmak için battaniye ile örtülmesidir. 🙌🏼 Anne ten tene teması sağlayamıyorsa babaları da bu duruma dahil edebilirsiniz.

Bu şekilde bebeğinizin kendini güvende hissetmesini sağlıyorsunuz. Sütünüzün gelmesi için reflekslerinizi uyarılıyor. Yapılan araştırmalarda ten tene temasın anne sütü ile beslenme oranını arttırdığı, bebeğin daha etkili emdiği, daha az ağladığı,kalp atışı, vücut ısısı ve kan şekerini yükselttiği belirtiliyor. Bunun yanında anne bebek veya baba arasındaki bağlanmasını sağlıyor. Kolay emzirmenizi, bebeğinizin memeye doğru hareket etmesini sağlamış olursunuz. Annenin doğum sonrası yaşadığı depresyonu riskini azalttığı, annelik sürecine daha kolay geçmesini sağlamaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü 2003 yılından beri bebeğin kilosu, doğum haftası, doğum şekli ne olursa olsun ten tene temas bakımını öneriyor. ✋🏻

📌 İlk olarak 1970 yılında Kolombiya’da hastane şartlarında dolayı prematüre bebekler için uygulanmıştır.

🌸Mümkün olduğu kadar ten teması sağlayın. Doğum sonrası bunu gerçekleştiremezseniz bile bebeğiniz odaya geldiğinde, ev ortamında ten tene teması uygulayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.