W oturuşu nedir, nelere sebep olur ?

0 211

W oturuşu nedir, nelere sebep olur ?

W oturuşu aslında bir bozukluk değil,tamamen doğal bir oturma pozisyonudur. Bu oturuş şekli herhangi bir hastalığın belirtisi değil, iki bacağın birden tamamen yana açılıp, diz kapaklarının önde olduğu ve vücudun bir W harfine benzediği bir oturma şekildir.

W oturuşu kas sertliğine yol açıyor

Doktorların çoğunun zararlı olduğuna inandığı bir oturuş şeklidir. Vücuttaki ana gücü sınırladığı düşünülüyor ancak bu oturuş pozisyonu çoğu çocuğa büyük bir destek sağlıyor. Çocuğun karın ve sırt kaslarını aynı anda kullanılmasına gerek olmadığından, genelde bunu bacakların önde olduğu ya da üst üste olduğu pozisyonları tercih ediyor.

W oturuşunun kas sertliğine sebep olduğu biliniyor. Bu sertlik özellikle bacaklarda ve kalçada olabiliyor ancak dizleri ve bilekleri de etkileyebileceği düşünülüyor. Ayrıca W oturuşu çocuğun kalçasının kaymasına neden olabilir.

Çocuklar el becerilerinde ve koordinasyonda zorluk yaşayabiliyor

Çocuğunuzun fiziksel olarak güçlü olmasını istiyorsanız, bu W pozisyonu ileride sıkıntı olabilir. W oturuş pozisyonu çocuğun kalça,bacak kaslarının kısa ve gergin olmasına neden olur. Bu durum çocuğun koordinasyonunu, dengesini ve kaba motor becerilerini olumsuz yönde etkiler.

W oturuş pozisyonu, çocuğun güçlü gövde kaslarının gelişimini engeller. W oturuş pozisyonunda oturan çocuk üst bedeninde rotasyon yapamaz, bu durum çocuğun her iki elini kullandığı etkinliklerde, bir eli ile ters taraftan bir oyuncak alması gerektiği durumlarda zorlanır, masa başı etkinliklerinde güçlük çekmesine sebep olur.

Hemen pozisyonu değiştirin

Çocuğun W pozisyonunu önlemek için yapılacak en iyi önlem, çocuğu bir pozisyonda otururken yakaladığınız takdirde pozisyonunu hemen değiştirmeye yardımcı olmaktadır. Alışkanlıklarını değiştirmek biraz zaman alsa da, doğru pozisyona getirmek yapılacak en doğru yöntemdir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.