Yenidoğan Bebek Testleri

0 210

Bebeğimiz hayata gözlerini açtığı zamandan,belli bir yaşa kadar farklı testlerden geçerler. Bu testleri düzenli yaptırmak bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Bizler de sizler için bu testleri araştırdık. Buyrun birlikte inceleyelim.

Yenidoğan döneminde bebekten alınan topuk kanından 4 hastalık olup olmadığı araştırılıyor.

YENİDOĞAN DÖNEMİ TESTLERİ
Feniketonüri Erken tanı ile zeka geriliği önlenebildiği için taranmaktadır.Bebek 48 saat beslendikten sonra alınması gerekir.Daha erken alınmışsa 5-7 günler arasında yeniden topuk kanı alınmalıdır. Ben sağlama olması açısından ilki doğum yapılan hastanede,ikincisi de sağlık ocağında olmak üzere iki kere alınması önerilir.
Konjenital hipotiroidi Bu hastalıkta tedavisiz geçirilen bir gün bile bebeğin zekasını olumsuz etkilemektedir. Erken tanı ile bu durumun önüne geçilebilir. Yine topuk kanından bakılır.
Biotidinaz Eksikliği Erken tanının beyin hasarı ve ölümü önlediği bir diğer hastalıktır, topuk kanından bakılır.
Kistik Fibrozis Özellikle akciğer hasarından korunmak ve normal bir büyüme gelişme sağlamak için bu hastalığın erken tanısı da çok önemlidir. Topuk kanından bakılır.
İşitme Taraması Her 1000 bebekten 1 ile 6’sında işitme kaybı görülür. İşitme kaybı, çocuğun dil,konuşma becerilerini, bilişsel sosyal gelişimini ve buna bağlı olarak da duygusal gelişimini bozar. Tarama yaptırmayanlarda işitme kaybının tanınması 18-30 aya kadar gecikmektedir.

 

annebebek.com sitesinden içerik alınmıştır.

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.